Sistem de management integrat al deșeurilor în județul Vrancea

Sa Pastram Vrancea Curata

„Vrancea este casa noastră!” acesta este crezul de bază al echipei administraţiei publice din judeţul Vrancea, condusă de Marian Oprişan, Preşedintele Consiliului Judeţean Vrancea. Plecând de la convingerea că Vrancea este casa noastră, a tuturor vrâncenilor şi de la prevederile acquis-ul comunitar care obligau România să atingă anumite standarde privind protecţia mediului, specialiştii din cadrul Consiliului Judeţean au realizat un proiect privind gestionarea integrată a deşeurilor (SMID).

PENTRU STUDIUL DE FEZABILITATE SMID VIZITEAZA PAGINA “PROIECT SMID”

Vrancea Curata – http://www.vranceacurata.ro/

Proiectul “Sistem de Management Integrat al Deşeurilor Solide în Judeţul Vrancea“ urmăreşte să stabilească, la nivelul judeţului Vrancea, un sistem de management al deşeurilor sustenabil, suportabil şi eficient care îndeplineşte directivele Uniunii Europene şi legislaţia României.
Proiectul derulat de administraţia locală judeţeană face parte din cele 7 proiecte prioritare de management al deşeurilor implementate la nivelul României.
Proiectul „Sistem de Management Integrat al Deşeurilor Solide în Judeţul Vrancea”, co-finanţat de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională şi implementat de Consiliul Judeţean Vrancea, se derulează conform graficului şi are termen de finalizare data de 31 decembrie 2018.

Finalizarea Fazei 1 a Proiectului “Sistem de management Integrat al Deseurilor Solide in judetul Vrancea”

In data de 03.11.2009 a fost semnat Contractul de Finantare nr. 82224 pentru Proiectul “Sistem de Management Integrat al Deseurilor Solide in judetul Vrancea” (SMID).
Valoarea totala a Fazei I a Proiectului , fara TVA, este de 59.130.083,00 lei, din care valoarea eligibila a Fazei 1, conform POS Mediu, este de 52.343.878,00 lei, iar valoarea Fazei I a Proiectului, alta decat cea eligibila conform POS Mediu fara TVA, este de 6.786.205 lei.
Proiectul cuprinde 11 contracte: 5 contracte de servicii, 4 contracte de lucrari si 2 contracte de furnizare.
In Faza 1 a proiectului care s-a inchis la 30.06.2016, au fost finalizate cele mai multe dintre contracte, fiind indepliniti majoritatea indicatorilor fizici ai proiectului: au fost inchise si reabilitate cele 5 depozite urbane neconforme din Focsani, Adjud, Marasesti, Odobesti si Panciu, s-au finalizat lucrarile la Celula 1 de depozitare a deseurilor si la Statia de sortare din cadrul Centrului de Management Integrat al Deseurilor de la Haret, s-au construit Statiile de transfer de la Focsani – Golesti, Adjud si Vidra, precum si cele 6 platforme de colectare a deseurilor de echipamente electrice si electronice de la Focsani – Mindresti (2), Adjud, Marasesti, Panciu si Odobesti.
Indicatorii de performanta ai proiectului vor fi indepliniti la finalizarea celei de a 2-a Faze a Proiectului dupa cum urmeaza: gradul de acoperire a colectarii in zona urbana va fi de 100%, gradul de acoperire a colectarii in zona rurala va fi de 90%, va fi introdus in zona rurala sistemul de colectare separata a deseurilor din ambalaje si biodegradabile, volumul deseurilor mixte la depozitele de deseuri va fi redus cu 40%.
La finalizarea proiectului, intreaga populatie a judetului Vrancea va beneficia de un sistem imbunatatit de management al deseurilor.

Lansarea Proiectului “Fazarea Proiectului Sistem de Management Integrat al Deseurilor in judetul Vrancea”

In data de 20.09.2017 a fost semnat cu Ministerul Dezvoltarii Regionale, Administratiei Publice si Fondurilor Europene, Contractul de Finantare nr. 124 pentru Proiectul “Fazarea Proiectului Sistem de Management Integrat al Deseurilor in judetul Vrancea”.
Valoarea totala a Contractului de Finantare inclusiv TVA este de 47.485.565,05 lei din care valoarea totala eligibila este de 39.714.437,01 lei, finantare nerambursabila din Fondul de Coeziune in suma maxima de 36.211.305,94 lei si valoarea cofinantarii eligibile a Beneficiarului in suma de 739.006,25 lei.

In Faza 1 a proiectului care s-a inchis la 30.06.2016, au fost finalizate cele mai multe dintre contracte, fiind indepliniti majoritatea indicatorilor fizici ai proiectului.
Indicatorii de performanta ai proiectului vor fi indepliniti la finalizarea celei de a 2-a Faze a Proiectului, dupa cum urmeaza: se va finaliza Statia de compostare din cadrul Centrului de management integrat de la Haret, se vor construi punctele de colectare a deseurilor si se vor furniza echipamentele de colectare din mediul rural, se vor achizitiona echipamentele de colectare a deseurilor din mediul urban, se vor achizitiona utilajele si echipamentele ce deservesc Statiile de transfer si Centrul de management integrat al deseurilor de la Haret, gradul de acoperire a colectarii in zona urbana va fi de 100%, gradul de acoperire a colectarii in zona rurala va fi de 90%, va fi introdus in zona rurala sistemul de colectare separata a deseurilor din ambalaje si biodegradabile, volumul deseurilor mixte la depozitele de deseuri va fi redus cu 40%, etc.

EN FR DE IT RO RU