Proiect în curs de implementare

Proiectul noului Spital Judeţean de Urgenţă Focşani – judeţul Vrancea

Proiectăm viitorul spital județean de urgență începând chiar de când am semnat contractul în vederea elaborării studiului de prefezabilitate și a studiului de fezabilitate pentru obiectivul de investiții ”Spitalul Judeţean de Urgenţă Focşani-judeţul Vrancea”.
Acesta este primul pas pentru realizarea acestui proiect atât de important pentru locuitorii județului Vrancea, mai ales în acest nou context mondial de sănătate.
Am adus în patrimoniul județului Vrancea 18 ha teren necesare construirii spitalului (5,5 hectare aparținând municipiul Focșani și 12,5 hectare aparținând Ministerului Apărării Naționale), am adoptat nota conceptuală și tema de proiectare a viitorului spital și am lansat un concurs internațional de soluții pentru construirea acestuia..
Noul Spital Județean de Urgență va avea o capacitate de spitalizare de 760 de paturi de spitalizare continuă şi 60 de paturi de spitalizare de zi, bloc universitar cu săli de curs și amfiteatru pentru 100 persoane, sector de specializare modern cu secții din aproape toate domeniile și spații special concepute pentru toate activitățile medicale și conexe, inclusiv heliport, având un cost estimat de aproximativ 350 de milioane de euro, incluzând dotările și aparatura necesară.

Noi punem sănătatea pe primul loc!