Proiect Implementat

Consolidarea și reamenajarea bibliotecii pentru copii și tineret Focșani

Datorită degradării exterioare şi interioare a clădirii, biblioteca a fost închisă începând cu anul 2001, iar activitatea se desfăşura într-un spaţiu care nu oferea posibilitatea funcţionării acesteia la capacitatea normală şi nici condiţii de microclimat şi depozitare pentru conservarea colecţiilor. Aceasta în condiţiile în care Biblioteca pentru copii şi tineret deservea întreg segmentul de copii şcolarizaţi din municipiul Focşani. Prin proiectul implementat de Consiliul Judeţean Vrancea s-a asigurat modernizarea unui obiectiv de patrimoniu istoric şi cultural şi îmbunătăţirea condiţiilor de studiu şi lectură pentru toate categoriile de beneficiari.
Grupul tinţă al proiectului a fost format din populaţia preşcolară şi şcolară, copii defavorizaţi cu deficiente locomotorii, alte categorii de tineret din municipiul Focşani şi din judeţ.
Valoarea totală a proiectului: 677.525,59 Euro