President

Back
imagine de fundal

 

President of Vrancea County Council

CĂTĂLIN DUMITRU TOMA

 

Date of birth: 11.12.1977

Professional experience:

Activity

21.10.2020 – present – President of Vrancea County Council

22.12.2016 – 2020 – Senator

* Secretary of the Commission for European Affairs

* Member of the Commission for Public Administration and Territory Organization

25.06.2008 – 22.11.2016 – Mayor of Jariștea Commune, Vrancea

2013-2016 – Secretary of A.C.O.R. Vrancea

2003 – 2005 – Deputy Principal of Theoretical High School “Duiliu Zamfirescu” Odobești, Vrancea

1999 – 24.06.2008 – Professor – Theoretical High School “Duiliu Zamfirescu”, Odobești, Vrancea

2012 – Second admission series

Graduation certificate for holding a public position corresponding to the category of Senior Civil Servant

Postgraduate

2006-2009 – Bachelor of Philology – The Faculty of Romanian Language and Literature – French language specialization – “Spiru Haret” University – Bucharest

2005 – Master of French as a Foreign Language (FLE) CAVILAM. Viche, France, “Blaise Pascal” University – France, Comenius 2.2

Intensive postgraduate education

1996-1999 – graduation diploma – humanities – philology – University of Bucharest – Faculty of Sociology, Psychology and Pedagogy

Academic full-time learning

1992-1996 – High School graduation diploma – humanities – philology – Theoretical High School “Duiliu Zamfirescu”, Odobești, Vrancea

 

Political experience:

Activity

2006 – prezent – Membru Asociația Română a Profesorilor de limba franceză
25.06.2008 – 22.12.2016 – Mayor of Jariștea Commune
2010 – 2014 – Member of Territorial Political Office of PNL Vrancea
March 2013 – 2016 – Association of Romanian Communes – Vrancea Subsidiary
2014 – 2015 – Membru CJEx PNL Vrancea
2016 – 2020 – Senator
January 2016 – present – President of PNL Vrancea
14.12.2020 – prezent – Președinte Asociația de Dezvoltare Intercomunitară “Vrancea Curată”
08.01.2021 – prezent – Membru titular în cadrul Congresului Puterilor Locale și Regionale din Europa
02.02.2021 – prezent – Președinte Asociația de Dezvoltare Intercomunitară “Vranceaqua”
09.02.2021 – prezent – Membru de onoare al Asociației Comunelor din România
24.02.2021 – prezent – Președinte Asociația de Dezvoltare Intercomunitară “Speranța Vrancei”
24.02.2021 – prezent – Președinte al Asociației pentru Dezvoltarea și Promovarea Turismului Vrancea

 

 

 

 

 

 

[gtranslate]