Notizie

Președintele Cătălin Toma a avut o întâlnire cu Comisia pentru guvernare locală și politică regională din Parlamentul polonez, la sediul UNCJR

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, a participat ieri la București, la sediul Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România (UNCJR), la o întâlnire a structurilor asociative ale autorităților publice locale cu Comisia pentru guvernare locală și politică regională din Seimul Republicii Poloneze (camera inferioară a Parlamentului polonez).

La întrevederea cu delegația din Republica Polonă au mai participat președintele Consiliului Județean Călărași, Vasile Iliuță, primari de municipii, orașe și comune, la invitația Comisiei pentru administrație publică și amenajarea teritoriului din Camera Deputaților, condusă de deputatul Simona-Bucura Oprescu.

Reprezentanții celor patru structuri asociative ale administrației publice locale din România au prezentat delegației poloneze modul în care se desfășoară procedurile de consultare a acestora, dar și modul de cooperare între membrii Parlamentului și cele patru structuri.

Polonia este un model din punct de vedere al atragerii de fonduri europene, având unul dintre cele mai ridicate grade de absorbție din rândul țărilor membre ale Uniunii Europene. Astfel, un alt subiect abordat în cadrul vizitei a fost atragerea de fonduri europene în parteneriat, cu atât mai mult cu cât legăturile dintre comunitățile române și poloneze au o istorie de peste 20 de ani.

Comisia poloneză a explicat modul în care s-a realizat reorganizarea administrativ-teritorială și descentralizarea precum și cele mai importante aspecte ale implementării politicii regionale în Polonia, dar și reglementarea și furnizarea serviciilor publice la nivel local și regional.

Întâlnirea a reconfirmat buna relație bilaterală existentă între România și Polonia, precum și rolul important al dialogului între structurile asociative ale României și Comisia poloneză, pentru susținerea obiectivelor comune.

Lucrări de reabilitare finalizate la corpurile de clădire de pe str. Cuza Voda nr. 56 din Focșani

O altă investiție derulată de Consiliul Județean Vrancea, finanțată din fonduri europene, este la final. Vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, Ionel Cel-Mare, a făcut astăzi o vizită pe teren la clădirile proaspăt reabilitate de pe str. Cuza Voda nr. 56, unde au funcționat serviciile publice de pașapoarte, evidența populației, înmatriculări și …
Ședinţa ordinară a Consiliului Judeţean Vrancea din data de 28 martie 2024

Ordinea de zi a Ședinţei ordinare în data de 28 martie 2024, ora 10.00