Notizie

La Mărășești au început lucrările pentru extinderea sistemului de apă și canalizare

Locuitorii din orașul Mărășești, vor beneficia de servicii de alimentare cu apă și canalizare la standarde europene, în urma lucrărilor de extindere a acestor rețele, care au început astăzi.

Vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Cristian Dănuț, a participat, alături de primarul orașului Mărășești, Valerica Chitic, directorul SC CUP SA, Gheorghe Vasilescu, reprezentanții constructorilor și cetățeni, la inaugurarea lucrărilor de extindere a sistemului de apă și canalizare din aceste localități. Lucrările fac parte din proiectul regional ”Extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare, Județul Vrancea” – etapa a II-a, din contractul de lucrări CL 6 ”Rețele apă și canalizare în gruparea Panciu și  UAT Mărășești”, contract care deservește în total o populație de circa 20.260 de locuitori.

În orașul Mărășești  vor fi realizate lucrări la sistemul de alimentare cu apă, respectiv: va avea loc extinderea aducțiunii pe o lungime de 7.728 metri și va fi reabilitată reţeaua de apă pe o lungime de 6.063 metri. De asemenea, la sistemul de canalizare, va fi reabilitată rețeaua pe o lungime de 2.133 metri și va fi extinsă rețeaua de canalizare cu 1.837 metri.

Valoarea contractului ”Rețele apă și canalizare în gruparea Panciu și  UAT Mărășesti” este de 30.255.022,89  lei (echivalentul a 6.369.478  euro), iar antreprenorul general al lucrărilor este PORR CONSTRUCT S.R.L București. Perioada de execuție este de 20 luni + 36 luni perioada de garanție.

Convocarea consilierilor județeni ale căror mandate au fost validate în ședinta privind ceremonia de constituire a Consiliului Județean Vrancea, din data de 21 octombrie 2020, ora 10:30

Ordinul nr. 353 din 19.10.2020 privind convocarea consilierilor județeni ale căror mandate au fost validate în ședinta privind ceremonia de constituire a Consiliului Județean Vrancea
Leggi di più
Încheierea Tribunalului Vrancea privind validarea mandatelor consilierilor județeni