Nouvelles

La Mărășești au început lucrările pentru extinderea sistemului de apă și canalizare

Locuitorii din orașul Mărășești, vor beneficia de servicii de alimentare cu apă și canalizare la standarde europene, în urma lucrărilor de extindere a acestor rețele, care au început astăzi.

Vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Cristian Dănuț, a participat, alături de primarul orașului Mărășești, Valerica Chitic, directorul SC CUP SA, Gheorghe Vasilescu, reprezentanții constructorilor și cetățeni, la inaugurarea lucrărilor de extindere a sistemului de apă și canalizare din aceste localități. Lucrările fac parte din proiectul regional ”Extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare, Județul Vrancea” – etapa a II-a, din contractul de lucrări CL 6 ”Rețele apă și canalizare în gruparea Panciu și  UAT Mărășești”, contract care deservește în total o populație de circa 20.260 de locuitori.

În orașul Mărășești  vor fi realizate lucrări la sistemul de alimentare cu apă, respectiv: va avea loc extinderea aducțiunii pe o lungime de 7.728 metri și va fi reabilitată reţeaua de apă pe o lungime de 6.063 metri. De asemenea, la sistemul de canalizare, va fi reabilitată rețeaua pe o lungime de 2.133 metri și va fi extinsă rețeaua de canalizare cu 1.837 metri.

Valoarea contractului ”Rețele apă și canalizare în gruparea Panciu și  UAT Mărășesti” este de 30.255.022,89  lei (echivalentul a 6.369.478  euro), iar antreprenorul general al lucrărilor este PORR CONSTRUCT S.R.L București. Perioada de execuție este de 20 luni + 36 luni perioada de garanție.

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinara în data de 23.10.2020, ora 10.00

Consiliul Județean Vrancea pentru mandatul 2020-2024 este constituit

Astăzi, 21 octombrie 2020, a avut loc ședința de constituire a Consiliului Județean Vrancea. Noul președinte ales, Cătălin Toma, și cei 28 de consilieri județeni validați au depus jurământul, în prezența invitaților. Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea, a declarat după depunerea jurământului: ”Mulțumesc vrâncenilor pentru că mi-au dat oportunitatea …
Lire plus