Notizie

Un festival unic în România: ”Classic for Teens” aduce în Vrancea muzica clasică pentru tineri

Vrancea este începând de astăzi capitala culturală a muzicii clasice pentru tineri, datorită Festivalului ”Classic for Teens”, ediţia a V-a, care va avea loc la Focșani, timp de 10 zile, în perioada 2 – 12 septembrie 2024.

La Consiliul Județean Vrancea a avut loc astăzi conferința de presă care a marcat deschiderea acestui eveniment prestigios pentru județul nostru. Vicepreședintele CJ Vrancea, Ionel Cel-Mare, alături de administratorul public Adrian Crețu și consilierul județean Claudiu Matei, a adresat un cuvânt de bun venit invitaților și a felicitat-o pe doamna Mioara Moraru, managerul festivalului și echipa pe care o coordonează, pentru organizarea acestui festival unic în România. ”Mă bucur să fim gazdele acestui festival dedicat tinerilor și muzicii clasice, pe care îl sprijinim și în acest an și îl finanțăm în baza Legii nr. 350/2005 din bugetul județului Vrancea. Sunt impresionat de ceea ce reușiți să realizați, vă felicit pentru implicare și pentru că festivalul a devenit un reper important pe harta culturală a României, care atrage anual în județul nostru numeroși tineri pasionați de muzică clasică și arte vizuale”, a spus Ionel Cel-Mare, vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea.

În cadrul acestei ediții, festivalul va aduce pe scena focșăneană peste 100 de artiști prestigioși din 9 țări: România, Franța, Germania, Italia, Elveția, Ucraina, Venezuela, China și Coreea de Sud. Ediția din 2024 promite să fie un adevărat festin cultural, în care tinerii vor avea șansa de a-și cultiva talentele artistice și de a interacționa cu artiști de elită din întreaga lume. Cu o agendă bogată în evenimente (15 concerte, 3 expoziții, 4 conferințe și 7 masterclass-uri gratuite), ”Classic for Teens” aduce arta și muzica  clasică mai aproape de public, în special de publicul tânăr. Directorul artistic al Festivalului este pianista Mara Dobrescu, una dintre cele mai apreciate pianiste ale scenei internaționale.

Printre evenimentele notabile ale acestei ediții se numără:

• Concertul de deschidere la patru mâini pentru pian și vioară susținut de pianistele Mara Dobrescu și Dana Ciocârlie (România/Franța), împreună cu violonista Gaetane Prouvost (Franța) – 2 septembrie, ora 19.00 – Teatrul Municipal ”Mr. Gh. Pastia”
  • Carmen’s Karma, un concert jazz de excepție cu Ramona Horvath (pian jazz România/Franța), Nicolas Rageau (contrabas – Franța) și Antoine Paganotti (baterie – Franța) – 3 septembrie, ora 19.00, Teatrul Municipal ”Mr. Gh. Pastia
  • Concertul final de închidere cu Orchestra de Cameră a Conservatorului de Muzică Santa Cecilia din Roma, avându-i ca soliști pe soprana Teodora Gheorghiu (România/Elveția) și tenorul Yun Seojun (Coreea) – 12 septembrie 2024, ora 19.00, Sala Balada

Toate activitățile și concertele din cadrul festivalului sunt gratuite, reflectând angajamentul organizatorilor de a oferi acces la cultură unui public cât mai larg. ”Classic for Teens” este un festival realizat de  tineri pentru tineri, fiind implicați peste 150 de voluntari.

Acest eveniment de amploare, organizat de Asociația PropatriaVOX, este susținut de Consiliul Județean Vrancea, în calitate de finanțator, și se derulează în parteneriat cu Primăria Municipiului Focșani și numeroase instituții culturale și de învățământ din România și străinătate.

Festivalul ”Classic for Teens” a devenind un simbol al promovării muzicii clasice în rândul tinerilor vrânceni și își propune să deschidă noi orizonturi culturale pentru participanți, oferindu-le oportunități de dezvoltare artistică și personală prin intermediul concertelor, recitalurilor, expozițiilor și masterclass-urilor de perfecționare muzicală susținute de artiști de renume internațional.

Colectare și transport deșeuri pentru 28 de localități în cadrul proiectului ”Vrancea Curată”

La Consiliul Județean Vrancea a avut loc astăzi semnarea contractului pentru delegarea prin concesiune a gestiunii serviciilor de colectare și transport a deșeurilor pentru zona 1 din județul Vrancea (28 de localități), în cadrul proiectului ”Vrancea Curată”. Noul operator desemnat prin licitație, Polaris M. Holding SRL, se va ocupa în …
PROCES VERBAL

Încheiat azi 16.09.2024 ora 1035 cu ocazia ședinței de preselecție a operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masă lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea, pentru data de 23.09.2024 ora 12:00, conform prevederilor H.G. nr. 715/2017, cu modificările și completările ulterioare