Opportunità

Parteneriate pentru reţele de cunoştinţe în materie de protecţie civilă a Uniunii

Comisia Europeanā a deschis, la 26 martie a. c., un apel de finanțare în cadrul „Mecanismului de protectie civilā al Uniunii” (UCPM). Acesta reprezintā cea de-a treia cerere anualā a programului şi se adreseazā parteneriatelor pentru reţele de cunoştinţe în materie de protecţie civilă a uniunii.

Buget total al cererii: 1.000.000 €; cofinanțare de pânā la 85% din costurile eligibile.

Eligibilitate: entitāți publice, private şi organizații internaționale din statele participante la program.

Republica Moldova, Serbia şi Ucraina sunt printre țārile care pot participa la acest program.

Rețeaua de cunoștințe UCPM are misiunea de a reuni actori și instituții de protecție civilă și de gestionare a dezastrelor pentru a îmbunătăți situația generală a cunoștințelor din cadrul UCPM și pentru a încuraja capacitatea şi abilitatea UE de a face față dezastrelor.

Proiectele din cadrul actualei cererii de propuneri vor stabili comunități tematice/centre de expertiză care vor genera, promova, testa, schimba și disemina cunoștințe, abilități, expertiză, inovație și dovezi științifice în sprijinul pilonilor de dezvoltare a capacității și de utilizare a științelor aplicate.

Data limitā pentru depunerea aplicațiilor: 1 iunie 2021.

Detalii și surse de informare se regasesc în fișa de prezentare din anexă.

Mecanismul european pentru protectie civila – cerere de propuneri de proiecte pentru retele de cunostinte 2021.