Notizie

Parc tematic la Mausoleul Eroilor din Mărășești

Primul parc tematic din România care va reproduce la scară mai mică Lupta de la Mărășești din Primul Război Mondial va fi realizat în proximitatea Mausoleului Eroilor Mărășești.

”Realizarea unui parc tematic completează oferta muzeistică și educațională pentru copii și tineri în special. Este momentul ideal ca la sărbătorirea unui secol de la fondarea Mausoleului Mărășești, cel mai mare obiectiv muzeal din Vrancea să vină în întâmpinarea vizitatorilor cu un parc tematic, unic în România, care să aibă ca subiect lupta de la Mărășești”, a afirmat Ionel Cel-Mare, vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea.

Macheta parcului, care se va întinde pe o suprafață de 2.100 mp, va pune în evidență: cursuri de apă, forme de relief, pâlcuri de pădure, linia frontului, poziția armatelor și va fi corelată cu descrierea istorică a luptei de la Mărășești, care va fi prezentată într-un mod interactiv.

Consiliul Județean Vrancea a adoptat Hotărârea nr. 81/28.03.2024 privind „Aprobarea documentației tehnice la faza: Notă conceptuală și Temă de proiectare pentru obiectivul de investiții Realizare parc tematic – Lupta de la Mărășești din Primul Război Mondial, la Mausoleul Eroilor de la Mărășești” , fondurile necesare realizării acestui obiectiv fiind alocate în bugetul Muzeului Vrancei.

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Leggi di più
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00