Notizie

Fostul Complex „Căprioara” din Crângul Petrești va deveni un centru modern pentru copiii cu dizabilități

Consiliul Județean Vrancea a reabilitat fostul Complex „Căprioara” din Crângul Petrești, transformându-l într-un centru modern destinat copiilor cu dizabilități.
„Cele două proiecte complementare „Reabilitare energetică și lucrări conexe centru DGASPC-VN-sat Petrești, comuna Vînători” și „Amenajare Centru Comunitar de Servicii Copii cu Dizabilități” redau, pe de o parte, frumusețea de odinioară a clădirii din Crâng, dar, cel mai important, oferă copiilor cu dizabilități din Vrancea șansa unei vieți normale”, a precizat Ionel Cel-Mare, vicepreședintele CJ Vrancea, la finele vizitei efectuate astăzi la obiectivul reabilitat.
În centrul comunitar de servicii vor funcționa un bazin de înot și bazin de hidromasaj, adaptate persoanelor cu dizabilități, zonă masaj și zonă kinetoterapie, săli de electrostimulare și parafină, cabinete logopedie, cabinete psihologie, zonă multifuncțională și art terapii, săli de activități educaționale, spațiu de joacă, zone pentru desfășurarea activităților sportive și o zonă de cazare, la etajele 3 și 4.
Investiția în cele două proiecte a costat circa 32 de milioane de lei, din care contribuția CJ Vrancea a însemnat 25 de milioane de lei, iar 7 milioane de lei fonduri europene nerambursabile. Centrul a fost dotat cu mobilier de o calitate deosebită și cu aparatură specifică activităților care se vor derula, investiția în acestea fiind de 1,4 milioane lei.
Obiectivul general al proiectului a vizat creșterea eficienței energetice în clădirea publică Centru DGASPC prin derularea de lucrări de intervenție cu scopul termoizolării clădirii și modernizării instalației de preparare și distribuție a agentului termic și a apei calde menajere, inclusiv utilizarea de surse regenerabile pentru asigurarea necesarului de energie.

Colectare și transport deșeuri pentru 28 de localități în cadrul proiectului ”Vrancea Curată”

La Consiliul Județean Vrancea a avut loc astăzi semnarea contractului pentru delegarea prin concesiune a gestiunii serviciilor de colectare și transport a deșeurilor pentru zona 1 din județul Vrancea (28 de localități), în cadrul proiectului ”Vrancea Curată”. Noul operator desemnat prin licitație, Polaris M. Holding SRL, se va ocupa în …
PROCES VERBAL

Încheiat azi 16.09.2024 ora 1035 cu ocazia ședinței de preselecție a operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masă lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea, pentru data de 23.09.2024 ora 12:00, conform prevederilor H.G. nr. 715/2017, cu modificările și completările ulterioare