Notizie

Drumul județean 252 (limită județ Galați – Ploscuțeni – Homocea – limită județ Bacău), în atenția Consiliului Județean Vrancea

Consiliul Județean Vrancea a realizat anul trecut ample lucrări de reabilitare a drumului județean 252 (limită județ Galați – Ploscuțeni – Homocea – limită județ Bacău), în cadrul programului anual de întreținere curentă pe timp de vară.

Pe parcursul anului 2021, Consiliul Județean a executat lucrări de reparații a DJ 252 în valoare de 2.037.415 lei, cuprinzând:

• Turnare covor asfaltic – 26.718 mp
  • Îmbrăcăminte asfaltică și plombe de 7 cm – 1.535 mp
  • Îmbrăcăminte asfaltică și plombe de 9 cm – 734 mp
  • Tratare burdușiri – 27.261 mp
  • Ridicare la cotă capace de canalizare – 95 bucăți
  • Realizare marcaje rutiere și montare semne de circulație
  • Cosire vegetație ierboasă

Lucrările au fost recepționate la finalizarea lucrărilor, fapt de care au luat act și reprezentanții Primăriei comunei Ploscuțeni, care au semnat procesul verbal de recepție.

”Cu toate că aceste lucrări de reparație au fost realizate în urmă cu câteva luni, inclusiv turnarea de covor asfaltic, am luat act de problemele apărute în ultimul timp la acest drum și vom lua toate măsurile necesare pentru remedierea acestor aspecte. Suntem alături de vrânceni și orice problemă semnalată pe drumurile județene încercăm să o rezolvăm într-un timp cât mai scurt”, a declarat Cătălin Toma, președintele Consiliului Juidețean Vrancea.

Posibila deteriorare a drumului într-un timp atât de scurt este cauzată de autocamioanele de mare tonaj, care transportă balast din zona Adjud și tranzitează drumul către Galați. Intenția Consiliului Județean este aceea de a amenaja platforme de cântărire pentru restricționarea circulației camioanelor supraîncărcate, care duc la degradarea drumului. În acest context, Consiliul Județean revine cu rugămintea către Primăria Ploscuțeni de a pune la dispoziție un teren pentru amenajarea unei platforme de cântărire pentru vehiculele de mare tonaj, pentru a proteja investiția.

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Leggi di più
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00