Notizie

Consiliul Județean Vrancea se implică în creșterea calității aerului prin împăduriri și reabilitarea termică a clădirilor

Consiliul Județean Vrancea este preocupat în permanență de îmbunătățirea calității aerului și a mediului înconjurător. Comisia tehnică județeană pentru elaborarea planului de menținere a calității aerului în județul Vrancea pentru perioada 2019-2023 s-a întrunit săptămâna trecută într-o ședință, în sala mare a CJ Vrancea, pentru a întocmi și prezenta Raportul anual privind stadiul realizării măsurilor aferente anului 2020 cuprinse în planul de menținere a calității aerului în Județul Vrancea.

Planul cuprinde mai multe investiții menite să aducă o îmbunătățire a calității vieții vrâncenilor, prin ameliorarea condițiilor de mediu, prin extinderea spațiilor verzi, împăduriri, realizarea de piste pentru biciclete și reabilitarea termică a clădirilor, pentru un consum redus de energie.

CJ Vrancea s-a implicat prin derularea mai multor proiecte de extindere a suprafețelor de spații verzi și împăduriri, respectiv:

–         amenajarea Parcului Memoriei Naționale ”Stejarii Romîniei – în zona Mărășești, pe o suprafață de 81 ha s-au plantat arbori din speciile stejar brumăriu, tei argintiu, jugastru și ulm;

–         lucrări de instalare a vegetației forestiere pe o suprafață de 27,6 ha și de întreținere a acestuia până la realizarea stării de masiv în zona Mărășești, în vecinătatea Parcului Memoriei Naționale;

De asemenea, în vederea reducerii consumului de combustibil și implicit a emisiilor de gaze cu efect de seră, administrația publică județeană implementează mai multe proiecte pentru reabilitarea termică a mai multor clădiri, cu finanțare din fonduri europene, respectiv:

–         ”Modernizare și dotare secție Ambulatoriu Pediatrie din cadrul Spitalului Județean de Urgență ”Sf. Pantelimon” din municipiul Focșani”

–         ”Reabilitare energetică și lucrări conexe la secția de Pneumoftiziologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență ”Sf. Pantelimon” Focșani”

–         ”Reabilitare energetică și lucrări conexe la Spitalul Județean de Urgență ”Sf. Pantelimon” Focșani – Secția Psihiatrie și Boli Infecțioase, Secția Dermatologie, ORL, Oftalmologie”

–         ”Reabilitarea și modernizarea Palatului Administrativ din municipiul Focșani” (Prefectura Putna)”

–         ”Reabilitarea și modernizarea Galeriilor de Artă din municipiul Focșani” valoarea investiției a fost la sfârșitul anului 2019

–         ”Reabilitare și modernizare Complex Căprioara din municipiul Focșani” valoarea investiției a fost la sfârșitul anului 2019

–         ”Reabilitarea și modernizarea corpurilor C5, C6, C7, str. Cuza Vodă, nr. 56, Municipiul Focșani”

Lista locurilor de munca vacante la data de 18.02.2021

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 18.02.2021, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Leggi di più
Cătălin Toma, președintele CJ Vrancea: ”Vom face toate demersurile pentru ca peste 2-3 ani să putem vizita Casa Memorială Duiliu Zamfirescu”

Unul dintre moștenitorii celebrului scriitor și om politic Duiliu Zamfirescu, strănepotul său, Nicolas Duiliu Zamfirescu, a fost prezent astăzi la Focșani, unde a avut o întâlnire cu președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma. Reprezentant al tuturor moștenitorilor, Nicolas Duiliu Zamfirescu a venit de la Paris pentru a pune la punct, …
Leggi di più