Notizie

Comunicat de presă

Scrisoare de mulțumire către toți voluntarii implicați în proiectul Parcul Memoriei Naționale ”RO-Mandria”

Președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan dorește să mulțumească tuturor voluntarilor care au participat la cea de-a doua etapă de plantare a puieților de stejar în Parcul Memoriei Naționale ”RO-Mandria”, tuturor partenerilor Consiliului Județean Vrancea implicați în proiect, dar și instituțiilor care au avut atribuții în buna desfășurare a evenimentului. Prin prezența la eveniment toți voluntarii au contribuit la cinstirea memoriei eroilor căzuți pe câmpurile de luptă din Primul Război Mondial.

Președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan reafirmă că recunoștința față de jertfa înaintașilor se sădeşte şi se păstrează în suflet și se manifestă cu emotie si intensitate în momente precum cel din 21 aprilie 2018 de la Mărășești când memoria eroilor a fost cinstită așa cum se cuvine!

De asemenea. Președintele Consiliului Județean Vrancea ține să reamintească tuturor faptul că Parcul Memoriei Naționale reprezintă locul în care acum, în an Centenar, se scrie o lecție de istorie pentru generațiile viitoare, căci doar cunoscându-ne trecutul putem să ne construim viitorul.

Nu în ultimul rând, pe această cale lansăm voluntarilor invitația de a participa și la cea de-a III-a etapă de plantare a stejarilor, care va avea loc în toamna anului 2018.

23 aprilie 2018

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinara în data de 23.10.2020, ora 10.00

Consiliul Județean Vrancea pentru mandatul 2020-2024 este constituit

Astăzi, 21 octombrie 2020, a avut loc ședința de constituire a Consiliului Județean Vrancea. Noul președinte ales, Cătălin Toma, și cei 28 de consilieri județeni validați au depus jurământul, în prezența invitaților. Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea, a declarat după depunerea jurământului: ”Mulțumesc vrâncenilor pentru că mi-au dat oportunitatea …