Notizie

Cătălin Toma, ales președinte al ADI ”Speranța Vrancei” și al Asociației pentru Dezvoltarea și Promovarea Turismului Vrancea: ”Cu voință, putem face multe lucruri bune pentru județul Vrancea”

Consiliul Județean Vrancea a făcut astăzi primii pași pentru revigorarea a două asociații înființate în urmă cu câțiva ani pentru dezvoltarea și promovarea județului Vrancea.

La sediul CJ Vrancea a avut loc ședința Adunării Generale a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară ”Speranța Vrancei”, înființată în anul 2015 de Consiliul Județean Vrancea, municipiile Focșani, Adjud și orașele Panciu, Odobești și Mărășești, cu scopul dezvoltării infrastructurii edilitare de transport. În urma votului exprimat în cadrul ședinței, președinte al ADI ”Speranța Vrancei” a fost desemnat Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

Tot astăzi a avut loc și Adunarea Generală a Asociației pentru Dezvoltarea și Promovarea Turismului Vrancea, înființată în anul 2010 de aceleași UAT-uri, împreună cu reprezentanții asociațiilor de turism din județul Vrancea și cu cei ai Parcului Natural Putna-Vrancea. De asemenea, în urma votului exprimat, președinte al Asociației pentru Dezvoltarea și Promovarea Turismului Vrancea a fost ales Cătălin Toma.

Din păcate, până în prezent, deși au trecut 11 ani, respectiv 6 ani de la înființarea acestor asociații, nu a fost depus niciun proiect și nu a fost accesat niciun program de finanțare pentru îndeplinirea obiectivelor propuse inițial. ”Când am aflat de existența acestor asociații am decis să ne întrunim și să le preluăm, astfel încât să accesăm finanțări și să putem depune proiecte pentru dezvoltarea turismului și a infrastructurii în acest județ frumos, acesta fiind scopul pentru care asociațiile au fost înființate. Cu voință, putem face multe lucruri bune pentru județul Vrancea”, a spus Cătălin Toma, președintele CJ Vrancea.

Lucrări de reabilitare finalizate la corpurile de clădire de pe str. Cuza Voda nr. 56 din Focșani

O altă investiție derulată de Consiliul Județean Vrancea, finanțată din fonduri europene, este la final. Vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, Ionel Cel-Mare, a făcut astăzi o vizită pe teren la clădirile proaspăt reabilitate de pe str. Cuza Voda nr. 56, unde au funcționat serviciile publice de pașapoarte, evidența populației, înmatriculări și …
Ședinţa ordinară a Consiliului Judeţean Vrancea din data de 28 martie 2024

Ordinea de zi a Ședinţei ordinare în data de 28 martie 2024, ora 10.00