Notizie

Asfaltarea drumului județean 205 C, tronsonul Cârligele – Vârteșcoiu, continuă!

În aceste zile are loc asfaltarea drumului județean 205 C, tronsonul Cârligele – Vârteșcoiu.

”Dacă vremea ne va ajuta, până la finalul anului vom putea circula pe ruta Golești – Odobești, prin Vârteșcoiu, în condiții foarte bune”, a afirmat Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

Proiectul „Modernizarea infrastructurii rutiere de drum judeţean dintre localităţile Focşani – Goleşti – Vîrteşcoiu – Odobeşti cu conectivitate directă la reţeaua TEN –T” este finanțat din fonduri europene prin Programul Operațional Regional 2014-2020, valoarea totală a proiectului fiind de 46,7 milioane lei.

În cadrul acestui proiect sunt prevăzute lucrări de modernizare a 15 km din DJ 205 C, lucrări de reabilitare ale podului existent (la km 7+690), cu modificarea elementelor de gabarit actuale și păstrarea suprastructurii, înlocuirea podului existent cu un pod nou (la km 10+800), amenajarea de trotuare, treceri de pietoni cu semnalizare luminoasă cu panou fotovoltaic, montarea de indicatoare rutiere, parapete de protecţie și marcaje rutiere.

În urma realizării lucrărilor de reabilitare și modernizare, circa 30.000 de locuitori din localitățile cu acces la DJ 205 C (Odobeşti, Coteşti, Goleşti, Cîrligele, Cîmpineanca, Vîrteşcoiu) vor beneficia de condiții mult îmbunătățite de trafic.

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Leggi di più
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00