Chancen

Cerere de propuneri de proiecte pentru sprijin pentru IMM-urile si companiile de tip start-up inovatoare

Comisia Europeana a deschis de curând o noua cerere de propuneri de proiecte în cadrul programului „Orizont 2020″ prin care se acorda sprijin pentru IMM-urile si companiile de tip start-up inovatoare.

Scopul final este de a oferi oportunitati de finantare agentiilor de inovare sa coopereze, sa învete unele de la altele si sa faca schimb de cunostinte prin utilizarea instrumentelor comune pentru a se asigura ca cele mai promitatoare propuneri de inovatie cu potential ridicat de realizare sunt sustinute în stadiul critic de dezvoltare al acestora.

Titlul cererii: „Învătare reciproca si instrumente si resurse comune pentru schemele nationale/regionale care sprijina proiectele de inovare ale IMM-urilor si start-up-urilor”

Precizare: pe pagina oficiala a cererii se afla o platforma de propuneri de parteneriat; fiecare entitate care doreste parteneri se poate înscrie gratuit, anuntându-si ideea/propunerea si profilul). La momentul redactarii actualei note de prezentare si informare exista deja 10 propuneri din Cehia, Italia, România, Franta, Portugalia, Spania, Cipru, Turcia.

Termen-limita pentru depunerea propunerilor: 22 septembrie 2020

Eligibilitate: orice entitate constituita legal în tarile participante la program

Buget disponibil: 500.000 €; se acorda pana la 100% finantare pentru actiunile de coordonare si sprijin.

O fisa de prezentare se regaseste în anexa acestei note de informare.

ANEXA

Oferta locurilor de munca vacante, transmisă de către AJOFM, la data de 08.04.2021
Convocarea Consiliului Județean Vrancea în ședința ordinară în data de 16.04.2021, ora 10,00

Infrastructură energetică în orașe – Eveniment online organizat de Camera de Comerț Româno-Germană  19 – 23 aprilie 2021