Opportunità

Cerere de propuneri de proiecte pentru sprijin pentru IMM-urile si companiile de tip start-up inovatoare

Comisia Europeana a deschis de curând o noua cerere de propuneri de proiecte în cadrul programului „Orizont 2020″ prin care se acorda sprijin pentru IMM-urile si companiile de tip start-up inovatoare.

Scopul final este de a oferi oportunitati de finantare agentiilor de inovare sa coopereze, sa învete unele de la altele si sa faca schimb de cunostinte prin utilizarea instrumentelor comune pentru a se asigura ca cele mai promitatoare propuneri de inovatie cu potential ridicat de realizare sunt sustinute în stadiul critic de dezvoltare al acestora.

Titlul cererii: „Învătare reciproca si instrumente si resurse comune pentru schemele nationale/regionale care sprijina proiectele de inovare ale IMM-urilor si start-up-urilor”

Precizare: pe pagina oficiala a cererii se afla o platforma de propuneri de parteneriat; fiecare entitate care doreste parteneri se poate înscrie gratuit, anuntându-si ideea/propunerea si profilul). La momentul redactarii actualei note de prezentare si informare exista deja 10 propuneri din Cehia, Italia, România, Franta, Portugalia, Spania, Cipru, Turcia.

Termen-limita pentru depunerea propunerilor: 22 septembrie 2020

Eligibilitate: orice entitate constituita legal în tarile participante la program

Buget disponibil: 500.000 €; se acorda pana la 100% finantare pentru actiunile de coordonare si sprijin.

O fisa de prezentare se regaseste în anexa acestei note de informare.

ANEXA

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …