Planul județean de gestionare a deșeurilor 2020-2025

Declaratie

Rezumatul non tehnic al Raportului de mediu pentru PJGD Vrancea

ANUNȚ  PUBLIC – postat 26.08.2020

U.A.T. JUDEŢUL VRANCEA, titulara planului „Planul Județean de Gestionare a Deșeurilor 2020-2025 pentru județul Vrancea”, anunță publicul interesat asupra deciziei Agenției pentru Protecția Mediului Vrancea de emitere a Avizului de mediu pentru Planul sus-menționat.

Motivele care au stat la baza luării acestei decizii au fost următoarele:

• J.G.D. 2020-2025 pentru judeţul Vrancea respectă cerinţele Legii nr. 211/2011 privind regimul deseurilor;
  • J.G.D. 2020-2025 pentru judeţul Vrancea cuprinde o analiză a situaţiei actuale în domeniul tuturor categoriilor de deşeuri, precum şi măsurile care trebuiesc luate pentru îmbunătăţirea condiţiilor de mediu în cazul pregătirii pentru reutilizare, reciclare, valorificare şi eliminare, precum şi o evaluare a modului în care planul va ajuta la punerea în aplicare a obiectivelor şi dispoziţiilor Legii nr. 211/2011 privind regimul deşeurilor;
  • prin implementarea P.J.G.D. nu este afectată nici o arie naturală protejată de interes naţional / internaţional;
  • nu sunt afectate zone de protecţie specială hidrogeologică;

Informaţiile cu privire la Planul sus-menţionat pot fi consultate la sediul Consiliului Judeţean Vrancea din  Focşani, Bd. Dimitrie Cantemir, nr. 1 , jud. Vrancea sau pe pagina proprie de internet a instituției.

Observaţiile publicului se vor primi în scris, sub semnătura şi cu date de identificare, la sediul A.P.M.Vrancea din Focşani, str. Dinicu Golescu, nr. 2, până la data de 06.09.2020.

ANUNȚ  PUBLIC

Unitatea Administrativ Teritorială Județul Vrancea anunță publicul interesat asupra definitivării Raportului de mediu pentru Planul Județean de Gestionare a Deșeurilor 2020 – 2025 în județul Vranceași organizarea dezbaterii publice a acestuia în data de 12.08.2020, ora 14.00, la sediul CONSILIULUI JUDEȚEAN VRANCEA.

Varianta de plan și Raportul de mediu pot fi consultate la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Vrancea din Focșani, str. Dinicu Golescu, nr. 2 și la sediul Consiliului Județean Vrancea din Focșani, B-dul Dimitrie Cantemir, nr. 1, jud. Vrancea, de luni până joi între orele 8.00 – 16.30 și vineri între orele 8.00 – 14.00, precum și pe paginile proprii de internet ale instituțiilor.

Observațiile și sugestiile vor fi transmise, în scris și sub semnătură, la sediul A.P.M. Vrancea, până la data dezbaterii publice.ˮ

RAPORT de MEDIU – Revizuit pt PJGD 2019-2025

Planul județean de gestionare a deșeurilor 2020-2025 , VARIANTA FINALA

Planul județean de gestionare a deșeurilor 2020-2025, Revizuit II

Erata Planului Judetean de Gestionare a Deseurilor 2020 – 2025 – județul Vrancea

******************

Planul județean de gestionare a deșeurilor 2019-2025

Raport de mediu

ANUNȚ  PUBLIC (postat in 28.02.2020)

,,UNITATEA ADMINISTRATIV TERITORIALĂ JUDEŢUL VRANCEA anunță publicul interesat asupra reprogramării ședinței de dezbatere publică din data de 05.03.2020, ora 15.00 privind definitivarea Raportului de mediu pentru „Planul Județean de Gestionare a Deșeurilor 2019-2025 în județul Vrancea” ce urma să aibă loc la sediul Consiliului Județean Vrancea.

Ședința de dezbatere publică va avea loc la o dată ce va fi comunicată ulterior prin mass-media, prin afișare pe pagina proprie de internet cât și la avizierul instituției.

ANUNȚ  PUBLIC

Unitatea Administrativ Teritorială Județul Vrancea anunță publicul interesat asupra definitivării Raportului de mediu pentru Planul Județean de Gestionare a Deșeurilor 2019 – 2025 în județul Vranceași organizarea dezbaterii publice a acestuia în data de 05.03.2020, ora 15.00, la sediul CONSILIULUI JUDEȚEAN VRANCEA.

Varianta de plan și Raportul de mediu pot fi consultate la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Vrancea din Focșani, str. Dinicu Golescu, nr. 2 și la sediul Consiliului Județean Vrancea din Focșani, B-dul Dimitrie Cantemir, nr. 1, jud. Vrancea, de luni până joi între orele 8.00 – 16.30 și vineri între orele 8.00 – 14.00.

Observațiile și sugestiile vor fi transmise, în scris și sub semnătură, la sediul A.P.M. Vrancea și la sediul titularului de plan, până la data dezbaterii publice.ˮ

ANUNT PUBLIC- incadrarea „Planului Judetean de Gestionare a Deseurilor 2019-2025 in judetul Vrancea” in procedura de evaluare de mediu pentru planuri si programe

Unitatea administrativ teritoriala Județean Vrancea, titulara „Planului Judetean de Gestionare a Deseurilor 2019-2025 in judetul Vrancea”, anunta publicul interesat asupra incadrarii planului mentionat in procedura de evaluare de mediu pentru planuri si programe, in conformitate cu prevederile art. 5, alin. 2, din H.G. nr. 1076/2004 cu obligativitatea realizarii Raportului de mediu.

Informatiile cu privire la planul sus-mentionat pot fi consultate la sediul Consiliului Judetean Vrancea din Focsani, B-dul Dimitrie Cantemir, nr. 1, jud. Vrancea si la sediul Agentiei pentru Protectia Mediului Vrancea.

Observatiile publicului se vor primi in scris la sediul A.P.M. Vrancea din Focsani, str. Dinicu Golescu, nr. 2, jud. Vrancea, pana la data de 12.10.2019.