Chancen

Oportunitate: Finanțare de 100.000 euro pentru întreprinderi sociale în Regiunea Sud-Est

Societatea Națională de Cruce Roșie din România, în parteneriat cu Asociația pentru Dezvoltare Comunitară și Servicii Sociale implementează, în perioada 01 august 2024 – 31 ianuarie 2027 proiectul Urban Integrat – integrarea pe piața muncii a persoanelor din grupurile vulnerabile din mediul urban prin intreprinderi sociale in regiunile Nord-Est și Sud-Est cod SMIS 301646, în valoare totală de 14.860.611,55 lei (12.606.019,82 lei valoarea eligibilă nerambursabilă din FSE și 2.254.591,73 lei valoare neeligibilă din bugetul național), finanțare asigurată prin Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Educație și Ocupare 2021-2027.

Dată fiind importanța informării celor interesați cu privire la posibilitatea de a accesa o finanțare de 100.000 de euro/întreprindere socială și recunoscând rolul esențial al economiei sociale în combaterea sărăciei și reducerea inechităților, vă invităm să participați miercuri, 28 august 2024, la un eveniment online de informare dedicat sprijinului pentru înființarea de întreprinderi sociale în mediul urban, în Regiunea Sud Est. Evenimentul începe la ora 13:00, iar înscrierea se face prin completarea formularului online de mai jos:
Informații privind proiectul și evenimentul de informare:
Obiectivul general al proiectului este dezvoltarea economiei sociale și a antreprenoriatului social în Regiunile Nord-Est și Sud-Est prin finanțarea acțiunilor care vin în sprijinul înființării a 21 de entități de economie socială în zonele urbane.
Participanții la eveniment vor cunoaște activitățile proiectului și condițiile de finanțare, precum si oportunitățile oferite și principalele condiții pentru a beneficia de finanțarea nerambursabilă și informare privind legislația aplicabilă mediului de afaceri, condițiile de înființare și funcționare ale unei afaceri.
De asemenea, vor fi expuse procedurile de informare ale potențialilor beneficiari, precum și ilustrarea unor aspecte legate de protecția mediului: utilizarea eficientă a resurselor și conservarea și protejarea biodiversității.
Pentru întrebări sau detalii suplimentare, vă rugăm să  îl contactați pe Costin Simion, Expert SES 1, e-mail: costin.simion@crucearosie.ro

Mob. +40 747264818

WhatsApp: +40 747264818

Colectare și transport deșeuri pentru 28 de localități în cadrul proiectului ”Vrancea Curată”