Nachrichten

Colectare și transport deșeuri pentru 28 de localități în cadrul proiectului ”Vrancea Curată”

La Consiliul Județean Vrancea a avut loc astăzi semnarea contractului pentru delegarea prin concesiune a gestiunii serviciilor de colectare și transport a deșeurilor pentru zona 1 din județul Vrancea (28 de localități), în cadrul proiectului ”Vrancea Curată”. Noul operator desemnat prin licitație, Polaris M. Holding SRL, se va ocupa în perioada următoare de colectarea și transportul deșeurilor din localitățile: Focșani, Odobești, Golești, Cotești, Cârligele, Câmpineanca, Vârteșcoiu, Jariștea, Broșteni, Vânători, Gologanu, Biliești, Urechești, Mera, Reghiu, Poiana Cristei, Andreiașu de Jos, Bălești, Tătăranu, Milcovul, Slobozia Ciorăști, Ciorăști, Suraia, Popești, Măicănești, Nănești, Vulturu și Răstoaca.

La eveniment au participat vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, Ionel Cel-Mare, președintele ales al CJ Vrancea, Nicușor Halici, directorul Asociației de Dezvoltare Intracomunitară (ADI) ”Vrancea Curată” Gabriel Raneti, Adrian Petre Itu, administratorul Polaris M. Holding SRL și doamna Roxana Manea,  director executiv al Eco Sud SA (operatorul Centrului de Management Integrat al Deșeurilor de la Haret), alături de primari din localitățile menționate.

”În urma licitației desfășurată de ADI Vrancea Curată a fost stabilit operatorul de salubritate pentru zona 1. După o perioadă de mobilizare a firmei Polaris, va începe colectarea deșeurilor menajere și a celor reciclabile din această zonă, care cuprinde 28 de localități, astfel încât să avem cât mai curând un circuit funcțional al colectării deșeurilor din județul nostru, la standarde europene”, a declarat vicepreședintele Ionel Cel-Mare, care a semnat contractul alături de domnul Adrian Petre Itu, administratorul Polaris M. Holding SRL și de directorul ADI ”Vrancea Curată”, Gabriel Raneti.

În perioada următoare, de maximum 90 de zile, operatorul Polaris se va mobiliza și vor avea loc întâlniri între reprezentanții firmei și primarii din cele 28 de localități în parte, pentru stabilirea particularităților fiecărei localități și intrarea efectiv în funcționare a serviciului.

Pentru următoarele 4 zone din județ (Adjud, Vidra, Gugești, CMID Haret) licitația pentru desemnarea operatorilor de colectare și transport a deșeurilor este în plină desfășurare. Ieri s-au împlinit 2 luni de operare a Centrului de Management Integrat al Deșeurilor (CMID) de la Haret, timp în care se intră în normalitate în ceea ce privește gestionarea deșeurilor la nivelul județului Vrancea.

PROCES VERBAL

Încheiat azi 16.09.2024 ora 1035 cu ocazia ședinței de preselecție a operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masă lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea, pentru data de 23.09.2024 ora 12:00, conform prevederilor H.G. nr. 715/2017, cu modificările și completările ulterioare
PROCES VERBAL

Încheiat azi 16.09.2024 ora 12:30 cu ocazia ședinței de preselecție a operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masă lemnoasă, organizată de Consiliul Județean Vrancea, pentru data de 23 septembrie 2024, orele 10:00, conform prevederilor H.G. nr. 715/2017, cu modificările și completările ulterioare
Ședinţă ordinară în data de 19 septembrie  2024, ora 10.00.

Ședinţă ordinară în data de 19 septembrie 2024, ora 10.00.

Ordinea de zi a Ședinţei ordinare în data de 19 septembrie  2024, ora 10.00.