Eventi

Unirea Principatelor Române – 24 Ianuarie

În fiecare an, Consiliul Județean Vrancea organizează în Piața Unirii din municipiul Focșani manifestări dedicate celebrării unuia dintre cele mai importante momente istorice ale românilor: Mica Unire – Unirea Principatelor Române de la 24 Ianuarie 1859, sub conducerea domnitorului Alexandru Ioan Cuza. Acesta a fost primul pas important pe calea înfăptuirii statului național unitar român.

Programul manifestărilor organizate cuprinde trecerea în revistă a Gărzii de Onoare, intonarea Imnului Național, un moment artistic evocator „Unirea Principatelor Române“, Hora Unirii și se încheie în mod tradițional cu retragerea cu torțe a militarilor.

Ședinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00

Convocarea de îndată a Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00→Ordinea de zi
Leggi di più
Oportunități de finanțare pentru proiecte culturale și de educație prin cultură derulate în localități cu mai puțin de 50.000 de locuitori

Ministerul Culturii, în calitate de coordonator de reforme și investiții, prin Administrația Fondului Cultural Național, în calitate de agenție de implementare a investiției 5 Creșterea accesului la cultură în zonele defavorizate din punct de vedere cultural, finanțate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 11. Turism și cultură, anunță lansarea, …
Leggi di più
Plan control și combatere virus pesta porcină africană

Planul pentru controlul și combaterea pestei porcine africane în România, aprobat în ședința extraordinară a Centrului Național de Combatere a Bolilor din data de 15.11.2022.