Geschehen

Unirea Principatelor Române – 24 Ianuarie

În fiecare an, Consiliul Județean Vrancea organizează în Piața Unirii din municipiul Focșani manifestări dedicate celebrării unuia dintre cele mai importante momente istorice ale românilor: Mica Unire – Unirea Principatelor Române de la 24 Ianuarie 1859, sub conducerea domnitorului Alexandru Ioan Cuza. Acesta a fost primul pas important pe calea înfăptuirii statului național unitar român.

Programul manifestărilor organizate cuprinde trecerea în revistă a Gărzii de Onoare, intonarea Imnului Național, un moment artistic evocator „Unirea Principatelor Române“, Hora Unirii și se încheie în mod tradițional cu retragerea cu torțe a militarilor.

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …