Eventi

Festivalul Internațional de book-trailere „BOOVIE”: 27-29 august 2021, Focșani

Consiliul Județean Vrancea susține excelența în educație, creativitatea și inovarea la cel mai înalt nivel și este partener și finanțator al Festivalului Internațional de book-trailere „BOOVIE”, un eveniment cultural și educațional unic.

Festivalul, care va avea loc între 27-29 august 2021 la Focșani, își propune să motiveze tinerii să citească și să le dezvolte posibilitatea de exprimare în moduri inedite și complexe.  În acest sfârșit de săptămână vor ajunge în Vrancea peste 600 de participanți din întreaga țară dar și de peste hotare, pentru a fi prezenți la acest eveniment născut în Vrancea,  dar care a depășit de mult timp granițele județului și ale țării.

În acest an, Boovie are șase secțiuni: Boovie Kids (clasele V-VI), Boovie Junior (clasele VII-VIII), Boovie Liceu, Boovie+ (carte de nonficțiune), ExtRo Boovie (categorie destinată elevilor români din diaspora) și Trailerul de Buzunar. Anul acesta s-au înscris în concurs 230 de echipe din 39 de județe ale țării și au finalizat realizarea în termen a trailerelor 161 de echipe din 27 de județe, Republica Moldova, Italia și Spania.

Pe parcursul celor trei zile de festival sunt programate mai multe ateliere și workshop-uri cu invitați la fel de speciali precum întregul concept Boovie.

Vă așteptăm în Vrancea, dragi boovie-iști, pentru a pune județul nostru pe harta evenimentelor culturale de înaltă ținută!

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Leggi di più
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00