Notizie

Comunicat de presă

Consiliul Județean Vrancea a premiat vineri, 14 decembrie, în cadrul unei ceremonii festive care a avut loc în Sala Mare, 39 de elevi vrânceni care au obținut premiile I, II, III și mențiune la concursul Vrancea: istoria, eroii şi poveştile lor, din cadrul proiectului ”Gala Filmului Românesc Dedicat Centenarului Primului Război Mondial – Vrancea Eroică – Anul Mărăști, Mărășești, Oituz”, finanţat de Consiliul Județean Vrancea și derulat de Biblioteca Județeană Duiliu Zamfirescu Vrancea în perioada 29 octombrie – 10 decembrie 2018.

Acest proiect şi-a propus promovarea Centenarului Primului Război Mondial, a Vrancei eroice, a Memoriei locale vrâncene, a bibliotecilor publice și școlare, şcolilor şi liceelor partenere în proiect și a filmelor istorice românești, spre a pune în valoare modul de configurare a identității naționale românești, în veacul care ne desparte de Marele Război, punând la dispoziția publicului larg, prin intermediul bibliotecii, o serie de filme care celebrează identitatea națională. În cadrul proiectului a fost derulată Caravana de proiecție a unsprezece filme românești, puse la dispoziție de către Arhiva Națională de Filme.

Desfășurat pe o perioadă de o lună şi jumătate, în biblioteci publice şi şcolare, şcoli, licee şi alte instituţii publice şi de cultură vrâncene, proiectul ”Gala Filmului Românesc Dedicat Centenarului Primului Război Mondial – Vrancea Eroică – Anul Mărăști, Mărășești, Oituz” s-a bucurat de un real succes în rândul tinerilor.

Partipanții la concurs s-au putut înscrie la cele două secţiuni, în funcție de categorii de vârstă: Eseu( cls. V-VIII și cls. IX-XII) și Film scurt( cls. V-VIII și cls. IX-XII).  Din juriu au făcut parte profesori şi  oameni de cultură din judeţul Vrancea.

Elevii au fost răsplătiți de Consiliul Județean Vrancea cu premii la fiecare categorie : 10 premii pentru eseu și 10 premii pentru film scurt.

De asemenea s-au acordat câte 3 premii și 2 mențiuni, pe categorii de vârstă, constând în cărți şi bani, în valoare de:

Premiul 1 – 500 de lei

Premiul 2- 300 de lei

Premuul 3- 100 de lei

Mentiune- 50 de lei

Lista castigatori castigatori concurs eseu

Lista castigatori castigatori concurs film

15 decembrie  2018

Proces verbal încheiat cu ocazia sedinței de preselecție a operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masă lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea în data de 26.10.2020

Proces verbal încheiat cu ocazia sedinței de preselecție a operatorilor economici  înscriși la licitația/negocierea de masă lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea în data de 26.10.2020, ora 12.00, conform prevederilor H.G. nr. 715/2017 cu modificările și completările ulterioare
Leggi di più
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinara în data de 23.10.2020, ora 10.00