Nouvelles

Comunicat de presă

Consiliul Județean Vrancea a premiat vineri, 14 decembrie, în cadrul unei ceremonii festive care a avut loc în Sala Mare, 39 de elevi vrânceni care au obținut premiile I, II, III și mențiune la concursul Vrancea: istoria, eroii şi poveştile lor, din cadrul proiectului ”Gala Filmului Românesc Dedicat Centenarului Primului Război Mondial – Vrancea Eroică – Anul Mărăști, Mărășești, Oituz”, finanţat de Consiliul Județean Vrancea și derulat de Biblioteca Județeană Duiliu Zamfirescu Vrancea în perioada 29 octombrie – 10 decembrie 2018.

Acest proiect şi-a propus promovarea Centenarului Primului Război Mondial, a Vrancei eroice, a Memoriei locale vrâncene, a bibliotecilor publice și școlare, şcolilor şi liceelor partenere în proiect și a filmelor istorice românești, spre a pune în valoare modul de configurare a identității naționale românești, în veacul care ne desparte de Marele Război, punând la dispoziția publicului larg, prin intermediul bibliotecii, o serie de filme care celebrează identitatea națională. În cadrul proiectului a fost derulată Caravana de proiecție a unsprezece filme românești, puse la dispoziție de către Arhiva Națională de Filme.

Desfășurat pe o perioadă de o lună şi jumătate, în biblioteci publice şi şcolare, şcoli, licee şi alte instituţii publice şi de cultură vrâncene, proiectul ”Gala Filmului Românesc Dedicat Centenarului Primului Război Mondial – Vrancea Eroică – Anul Mărăști, Mărășești, Oituz” s-a bucurat de un real succes în rândul tinerilor.

Partipanții la concurs s-au putut înscrie la cele două secţiuni, în funcție de categorii de vârstă: Eseu( cls. V-VIII și cls. IX-XII) și Film scurt( cls. V-VIII și cls. IX-XII).  Din juriu au făcut parte profesori şi  oameni de cultură din judeţul Vrancea.

Elevii au fost răsplătiți de Consiliul Județean Vrancea cu premii la fiecare categorie : 10 premii pentru eseu și 10 premii pentru film scurt.

De asemenea s-au acordat câte 3 premii și 2 mențiuni, pe categorii de vârstă, constând în cărți şi bani, în valoare de:

Premiul 1 – 500 de lei

Premiul 2- 300 de lei

Premuul 3- 100 de lei

Mentiune- 50 de lei

Lista castigatori castigatori concurs eseu

Lista castigatori castigatori concurs film

15 decembrie  2018

Prima ședință a Consiliului Județean Vrancea: s-au desemnat comisiile de specialitate

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, a condus astăzi, 23 octombrie 2020, prima ședință din mandatul 2020-2024 al noului legislativ județean. La începutul ședinței, cei 4 consilieri județeni supleanți validați de instanță au depus jurământul și au completat componența CJ: Cristian Dănuț, Doru Geany Bălan, Cătălin Ghețu și Adelina Tărlungeanu. …
Lire plus
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 29.10.2020, ora 12.00