Comunicat de presă

Consiliul Județean Vrancea a premiat vineri, 14 decembrie, în cadrul unei ceremonii festive care a avut loc în Sala Mare, 39 de elevi vrânceni care au obținut premiile I, II, III și mențiune la concursul Vrancea: istoria, eroii şi poveştile lor, din cadrul proiectului ”Gala Filmului Românesc Dedicat Centenarului Primului Război Mondial – Vrancea Eroică – Anul Mărăști, Mărășești, Oituz”, finanţat de Consiliul Județean Vrancea și derulat de Biblioteca Județeană Duiliu Zamfirescu Vrancea în perioada 29 octombrie – 10 decembrie 2018.

Acest proiect şi-a propus promovarea Centenarului Primului Război Mondial, a Vrancei eroice, a Memoriei locale vrâncene, a bibliotecilor publice și școlare, şcolilor şi liceelor partenere în proiect și a filmelor istorice românești, spre a pune în valoare modul de configurare a identității naționale românești, în veacul care ne desparte de Marele Război, punând la dispoziția publicului larg, prin intermediul bibliotecii, o serie de filme care celebrează identitatea națională. În cadrul proiectului a fost derulată Caravana de proiecție a unsprezece filme românești, puse la dispoziție de către Arhiva Națională de Filme.

Desfășurat pe o perioadă de o lună şi jumătate, în biblioteci publice şi şcolare, şcoli, licee şi alte instituţii publice şi de cultură vrâncene, proiectul ”Gala Filmului Românesc Dedicat Centenarului Primului Război Mondial – Vrancea Eroică – Anul Mărăști, Mărășești, Oituz” s-a bucurat de un real succes în rândul tinerilor.

Partipanții la concurs s-au putut înscrie la cele două secţiuni, în funcție de categorii de vârstă: Eseu( cls. V-VIII și cls. IX-XII) și Film scurt( cls. V-VIII și cls. IX-XII).  Din juriu au făcut parte profesori şi  oameni de cultură din judeţul Vrancea.

Elevii au fost răsplătiți de Consiliul Județean Vrancea cu premii la fiecare categorie : 10 premii pentru eseu și 10 premii pentru film scurt.

De asemenea s-au acordat câte 3 premii și 2 mențiuni, pe categorii de vârstă, constând în cărți şi bani, în valoare de:

Premiul 1 – 500 de lei

Premiul 2- 300 de lei

Premuul 3- 100 de lei

Mentiune- 50 de lei

Lista castigatori castigatori concurs eseu

Lista castigatori castigatori concurs film

15 decembrie  2018

Informare privind finanțarea proiectelor culturale – apel de participare, sesiunea a II-a 2021

Vă informăm că Administrația Fondului Cultural Național (AFCN) anunță alocarea a 15 milioane de lei pentru finanțarea proiectelor și programelor culturale în sesiunea II/2021. Pe baza resurselor existente în Fond, Consiliul AFCN a alocat 13 milioane de lei pentru finanțarea proiectelor culturale, organizate până la 15 noiembrie 2021 și 2 milioane …
Lista locurilor de munca vacante la data de 01.04.2021

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 01.04.2021, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Cerere de propuneri proiecte 2021 a programului european pentru educație, formare, tineret și sport, “ERASMUS”

Cerere de propuneri proiecte 2021 a programului european pentru educație, formare, tineret și sport, "ERASMUS", fiind recunoscut ca cel mai de succes program de finantare, bugetul sau fiind aproape dublat pentru perioada 2021-2027