Notizie

Comunicat de presa – 05.06.2020

Pentru a lămuri cetățenii județului Vrancea cu privire la litigiul dintre Consiliul Județean Vrancea și prestatorul lucrărilor executate la Crângul Petrești, arătăm următoarele:
În anul 2013 autoritatea județeană a identificat o sursă de finanțare, fonduri europene din Programul Operațional Regional, și a depus proiectul cu titlul „Amenajarea ariei natural de interes local Crâng Petrești și îmbunătățirea infrastructurii de acces”.
Contractul de finanțare a proiectului a fost încheiat în iunie 2015, anul închiderii exercițiului financiar al UE 2007 – 2013, iar in august 2015 a fost emis ordinul de începere a lucrărilor, până la finalul anului fiind rambursate cheltuieli în valoare de 5.690.432, 34 lei din fonduri europene, din valoarea totală a proiectului 21.228.419,25 lei.
Astfel, după data de 1 ianuarie 2016, UAT Județul Vrancea a suportat cheltuieli în valoare de 15.651.795,55 lei din bugetul județului, deși investiția putea fi realizată fără a fi necesară accesarea fondurilor europene.
În ciuda faptului că Asocierea SC Recon și Doje SRL nu a respectat graficul de execuție asumat prin contract, Consiliul Județean Vrancea a reușit să atragă fonduri pentru o parte din lucrările executate, degrevând astfel bugetului județului de susținerea întregii valori a proiectului.
Acesta este motivul pentru care am cerut în instanță în contradictoriu cu executantul lucrării plata prejudiciului cauzat prin neexecutarea contractului.
ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …