Notizie

Comunele Obrejița, Sihlea, Tâmboești, Bordești și Slobozia Bradului vor avea gaze naturale!

La începutul lunii mai, președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a anunțat că la nivelul județului va fi demarat un amplu proiect de realizare a alimentărilor cu gaze.

„Vom începe și alimentarea localităților județului Vrancea cu gaze naturale. Pentru asta, vom constitui în perioada imediat următoare Asociația de Dezvoltare Intercomunitară, unde vor fi membre localitățile județului Vrancea. Deja am avut discuții aprofundate cu compania Transgaz, cu domnul director general Sterian. O să prelungim conducta de la Focșani spre sudul județului“, a afirmat atunci Marian Oprișan.

În urma demersurilor făcute, s-a emis avizul de principiu privind alimentarea comună cu gaze naturale a comunelor Obrejița, Sihlea, Tâmboești, Bordești și Slobozia Bradului. Astfel, alimentarea cu gaze se va realiza printr-o conductă de racord DN 200, PN 40 bar în lungime de cca. 13 km și a unui modul SRMP cu o capacitate tehnologică de 12.663 Smc/h, PN 40 bar.

Precizăm că alimentarea cu gaze naturale se va realiza în condiții de eficență economică, conform legislației în domeniu. Urmează să se realizeze studiul tehnico-economic, iar investiția se va realiza atât din fonduri suportate de compania Transgaz, cât și din bugetul local și/sau din bugetul de stat.

Lista locurilor de munca vacante la data de 23.07.2020

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 23.07.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Leggi di più
Vrancea – Tărâmul în care istoria se contopește în legendă (VIDEO)
Concursul “InfoEducație” și-a desemnat câștigătorii !

Cel mai longeviv concurs de informatică aplicată din România, InfoEducație, și-a închis astăzi porțile pentru competiția din acest an. Cea de-a XXVII-ediție a prestigiosului concurs a avut loc, într-un mod inedit, în mediul online, unde tinerii geniali din România și-au întrecut ingeniozitatea în expunerea de lucrări originale pentru creație software. …
Leggi di più