Nouvelles

Comunele Obrejița, Sihlea, Tâmboești, Bordești și Slobozia Bradului vor avea gaze naturale!

La începutul lunii mai, președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a anunțat că la nivelul județului va fi demarat un amplu proiect de realizare a alimentărilor cu gaze.

„Vom începe și alimentarea localităților județului Vrancea cu gaze naturale. Pentru asta, vom constitui în perioada imediat următoare Asociația de Dezvoltare Intercomunitară, unde vor fi membre localitățile județului Vrancea. Deja am avut discuții aprofundate cu compania Transgaz, cu domnul director general Sterian. O să prelungim conducta de la Focșani spre sudul județului“, a afirmat atunci Marian Oprișan.

În urma demersurilor făcute, s-a emis avizul de principiu privind alimentarea comună cu gaze naturale a comunelor Obrejița, Sihlea, Tâmboești, Bordești și Slobozia Bradului. Astfel, alimentarea cu gaze se va realiza printr-o conductă de racord DN 200, PN 40 bar în lungime de cca. 13 km și a unui modul SRMP cu o capacitate tehnologică de 12.663 Smc/h, PN 40 bar.

Precizăm că alimentarea cu gaze naturale se va realiza în condiții de eficență economică, conform legislației în domeniu. Urmează să se realizeze studiul tehnico-economic, iar investiția se va realiza atât din fonduri suportate de compania Transgaz, cât și din bugetul local și/sau din bugetul de stat.

Procesul verbal incheiat de catre comisia de preselecție a dosarelor, pe data de 14.07.2020, pentru licitația de masa lemnoasă pe picior, aferenta DJ 205C, stabilita  pentru data de 20.07.2020

Procesul verbal incheiat de catre comisia de preselecție a dosarelor, pe data de 14.07.2020, pentru licitația de masa lemnoasă pe picior, aferenta DJ 205C, stabilita pentru data de 20.07.2020   PROCES VERBAL
Lista locurilor de munca vacante la data de 09.07.2020

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 09.07.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Lire plus
Ateliere de lectură în aer liber – Ora poveștilor la bibliotecă

Dragi copii, vreți să petreceți o vară de poveste alături de Bibliotecă și cărțile ei minunate? Dacă răspunsul este „da”, vă invităm la Atelierele de Lectură, organizate de Biblioteca ”Duiliu Zamfirescu” Vrancea și intitulate ”Ora poveștilor”. Acestea vor începe miercuri, 15 iulie 2020. Atelierele vor avea loc, în perioada vacanței …