Annunci

Anunţ public privind dezbaterea publică a solicitarii de emitere a autorizaţiei integrate de mediu

CONSILIUL JUDETEAN VRANCEA, cu sediul în Focşani, str. Dimitrie Cantemir nr. 1, jud. Vrancea, anunţă publicul interesat asupra dezbaterii publice privind solicitarea de emitere a autorizaţiei integrate de mediu, în scopul desfăşurării activităţilor Centrului de Management Integrat al Deseurilor Haret, pe amplasamentul din com. Moviliţa, T 118, P 2270, 2271 si T 119, P 2279, 2276,2278 jud. Vrancea, activităţi prevăzute în anexa 1 a Legii nr. 278/2013 privind emisiile industriale în categoria :

5.4. Depozitele de deşeuri, astfel cum sunt definite la lit b) din anexa 1 la HG nr. 349/2005 privind depozitarea deşeurilor , cu modificările şi completările ulterioare, care primesc peste 10 tone de deşeuri pe zi sau cu o capacitate totala de peste 25.000 de tone , cu excepţia depozitelor pentru deşeuri inerte.

5.3. b) Valorificarea sau o combinaţie de valorificare şi eliminare a deşeurilor nepericuloase cu o capacitate mai mare de 75 tone/zi, implicând, cu excepţia activităţilor care intră sub incidenţa prevederilor anexei nr. 1 la HG nr. 188/2002, una sau mai multe din urmatoarele activităţi:

1. i) tratarea biologica
  2. ii) pretratarea deşeurilor pentru incinerare sau coincinerare

care va avea loc la sediul Primariei comunei Moviliţa, jud. Vrancea, pe data de 14.11.2018, ora 15.00 ( 10 zile de la data aparitiei anuntului public).

Informaţiile privind impactul asupra mediului rezultat în urma activităţii desfăşurate pot fi consultate la sediul CONSILIULUI JUDEŢEAN VRANCEA din Focşani, str. Dimitrie Cantemir nr. 1, jud. Vrancea şi la sediul APM Vrancea, din str. Dinicu Golescu, nr. 2, jud. Vrancea de luni pana joi intre orele 08.00 şi 15.00 şi  vineri intre orele 08.00 si 14.00.

Observaţiile, sugestiile, propunerile publicului se primesc în scris la sediul APM Vrancea, str. Dinicu Golescu, nr. 2, până la data dezbaterii publice.

Informare privind finanțarea proiectelor culturale – apel de participare, sesiunea a II-a 2021

Vă informăm că Administrația Fondului Cultural Național (AFCN) anunță alocarea a 15 milioane de lei pentru finanțarea proiectelor și programelor culturale în sesiunea II/2021. Pe baza resurselor existente în Fond, Consiliul AFCN a alocat 13 milioane de lei pentru finanțarea proiectelor culturale, organizate până la 15 noiembrie 2021 și 2 milioane …
Lista locurilor de munca vacante la data de 01.04.2021

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 01.04.2021, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Leggi di più
Cerere de propuneri proiecte 2021 a programului european pentru educație, formare, tineret și sport, “ERASMUS”

Cerere de propuneri proiecte 2021 a programului european pentru educație, formare, tineret și sport, "ERASMUS", fiind recunoscut ca cel mai de succes program de finantare, bugetul sau fiind aproape dublat pentru perioada 2021-2027