Annonces

Avis public sur le débat public sur la demande de délivrance d’un permis environnemental intégré

LE CONSEIL DE COMTÉ VRANCEA, dont le siège est à Focşani, Rue Dimitrie Cantemir no. 1, Vrancea County, annonce le public intéresséasupra dezbaterii publice privind solicitarea de emitere a autorizaţiei integrate de mediu, în scopul desfăşurării activităţilor Centrului de Management Integrat al Deseurilor Haret, pe amplasamentul din com. Moviliţa, T 118, P 2270, 2271 si T 119, P 2279, 2276,2278 jud. Vrancea, activităţi prevăzute în anexa 1 a Legii nr. 278/2013 privind emisiile industriale în categoria :

5.4. Depozitele de deşeuri, astfel cum sunt definite la lit b) din anexa 1 la HG nr. 349/2005 privind depozitarea deşeurilor , cu modificările şi completările ulterioare, care primesc peste 10 tone de deşeuri pe zi sau cu o capacitate totala de peste 25.000 de tone , cu excepţia depozitelor pentru deşeuri inerte.

5.3. b) Valorificarea sau o combinaţie de valorificare şi eliminare a deşeurilor nepericuloase cu o capacitate mai mare de 75 tone/zi, implicând, cu excepţia activităţilor care intră sub incidenţa prevederilor anexei nr. 1 la HG nr. 188/2002, una sau mai multe din urmatoarele activităţi:

1. i) tratarea biologica
  2. ii) pretratarea deşeurilor pentru incinerare sau coincinerare

care va avea loc la sediul Primariei comunei Moviliţa, jud. Vrancea, pe data de 14.11.2018, ora 15.00 ( 10 zile de la data aparitiei anuntului public).

Informaţiile privind impactul asupra mediului rezultat în urma activităţii desfăşurate pot fi consultate la sediul CONSILIULUI JUDEŢEAN VRANCEA din Focşani, str. Dimitrie Cantemir nr. 1, jud. Vrancea şi la sediul APM Vrancea, din str. Dinicu Golescu, nr. 2, jud. Vrancea de luni pana joi intre orele 08.00 şi 15.00 şi  vineri intre orele 08.00 si 14.00.

Observaţiile, sugestiile, propunerile publicului se primesc în scris la sediul APM Vrancea, str. Dinicu Golescu, nr. 2, până la data dezbaterii publice.

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 24.09.2020, ora 13.00

Lire plus
Încep lucrările de restaurare și consolidare la Casa Tatovici- secția de științe ale naturii!

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a semnat ordinul de începere a lucrărilor la obiectivul de investiții „Consolidare și restaurare secția de științe ale naturii și acvariu- Casa Tatovici”. Monumentul istoric va prinde viață în cadrul unui proiect derulat de Consiliul Județean, cu valoare totală a lucrărilor de proiectare și …
Lire plus
Ședința extraordinară a Consiliului Județean Vrancea din 18-09-2020