Eventi

Expoziția-eveniment de foto-documente „1940. Sub semnul ultimatumului, dictatului și cedării” – vineri, 13 mai 2022, ora 12.00, Muzeul Unirii din Focșani

„1940. SUB SEMNUL ULTIMATUMULUI, DICTATULUI ȘI CEDĂRII” – EXPOZIȚIE-EVENIMENT de FOTO-DOCUMENTE

Proiectul expozițional itinerant, de anvergură națională, „1940. SUB SEMNUL ULTIMATUMULUI, DICTATULUI ȘI CEDĂRII”, reprezentând imagini-document despre vara anului 1940, unul dintre cele mai grele momente ale istoriei României, a ajuns în județul Vrancea, grație unui parteneriat național  de excepție între Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași, Facultatea de Istorie din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași, Biblioteca Județeană „George Barițiu” Brașov și Biblioteca Județeană „Duiliu Zamfirescu” Vrancea care, sub egida Consiliului Județean Vrancea, este organizatorul evenimentului din Focșani.

Evenimentul se va desfășura la Muzeul Unirii din Focșani, vineri, 13 mai, ora 12.00.

Expoziţia ilustrează felul în care această tragedie de proporții, care a reprezentat anul 1940 în istoria României, a fost reflectat în presa vremii, în lucrări memorialistice şi în lucrări cu caracter publicistic. Astfel, sunt expuse fotocopii ale unor articole apărute în ziare din anul 1940 (Universul, Curentul), fotocopii ale unor documente de arhivă din colecţiile Bibliotecii Centrale Universitare Iași şi ale Arhivei Naţionale ale României, Filiala Iaşi, precum și o serie de volume cu caracter istoriografic cu privire la acest tragic episod al istoriei noastre.

Pe marginea acestor materiale iconografice vor susține lucrări: conf. univ.dr. Ionuț Nistor, Facultatea de Istorie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași, doamna Carmen Voroneanu, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași, domnul Daniel Nazare, director al Bibliotecii Județene „George Barițiu” Brașov și doamna profesor Daniela Mălinoiu, Colegiul Național „Unirea” Focșani.

Evenimentul va fi ilustrat muzical de soprana Melania Stroia, expert Centrul Cultural Vrancea, acompaniată la pian de Adrian Stroia.

Partenerii acestui eveniment sunt: Muzeul Vrancei, Centrul Cultural Vrancea, Colegiul Național „Unirea” Focșani și Colegiul Pedagogic „Spiru Haret” Focșani.

Expoziția poate fi vizitată în perioada 13-29 mai 2022, la  sediul Muzeului Unirii din Focșani, B-dul Republicii, nr. 30.

Vă așteptăm!