Eventi

Târgul de Mărţișor

Consiliul Judeţean Vrancea și Centrul Cultural Vrancea, în parteneriat cu Ansamblul Folcloric Ţara Vrancei, organizează a XI-a ediţie a Târgului de Mărţișor, care marchează o tradiție îndrăgită a primăverii.

Târgul se va deschide joi, 27.02.2020, ora 09.00, pe esplanada Sălii Balada din Focșani.

Târgul Mărțișorului se va desfășura în intervalul: 27 februarie – 2 martie 2020 și promovează meșteșugul tradițional al fabricării mărțișoarelor.

Mărțișoarele, alături de produse tradiționale: miere, dulceață, șerbet ș.a. vor fi expuse de către meșterii populari și producătorii tradiționali vrânceni.

Vor fi prezenţi:

Meșteri populari:

1. Ţica Geană – ţesături populare, localitatea Soveja;

2. Tudoriţa Lupașc – crestături populare, localitatea Nereju;

3. Floarea Ţăpor – ţesături populare, localitatea Jitia;

4. Pavel Lupașc – obiecte de cult, instrumente populare, localitatea Nereju;

5. Ionuț Durac – crestături populare, Mărășești;

Producători tradiţionali:

1. Marian Trifan – produse apicole, stupina Vânători;

2. Florentina Trifan – produse culinare tradiţionale, Reghiu;

3. Florentina Căldărăscu – produse apicole, stupina Mândreşti Moldova;

4. Liviu Zota – produse apicole, stupina Mărășești;

5. Gina Dumitrașcu – produse culinare tradiţionale, Reghiu;

6. Eugen Laca – produse apicole, stupina Gologanu.

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 24.09.2020, ora 13.00

Leggi di più
Încep lucrările de restaurare și consolidare la Casa Tatovici- secția de științe ale naturii!

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a semnat ordinul de începere a lucrărilor la obiectivul de investiții „Consolidare și restaurare secția de științe ale naturii și acvariu- Casa Tatovici”. Monumentul istoric va prinde viață în cadrul unui proiect derulat de Consiliul Județean, cu valoare totală a lucrărilor de proiectare și …
Leggi di più
Ședința extraordinară a Consiliului Județean Vrancea din 18-09-2020