Geschehen

Târgul de Mărţișor

Consiliul Judeţean Vrancea și Centrul Cultural Vrancea, în parteneriat cu Ansamblul Folcloric Ţara Vrancei, organizează a XI-a ediţie a Târgului de Mărţișor, care marchează o tradiție îndrăgită a primăverii.

Târgul se va deschide joi, 27.02.2020, ora 09.00, pe esplanada Sălii Balada din Focșani.

Târgul Mărțișorului se va desfășura în intervalul: 27 februarie – 2 martie 2020 și promovează meșteșugul tradițional al fabricării mărțișoarelor.

Mărțișoarele, alături de produse tradiționale: miere, dulceață, șerbet ș.a. vor fi expuse de către meșterii populari și producătorii tradiționali vrânceni.

Vor fi prezenţi:

Meșteri populari:

1. Ţica Geană – ţesături populare, localitatea Soveja;

2. Tudoriţa Lupașc – crestături populare, localitatea Nereju;

3. Floarea Ţăpor – ţesături populare, localitatea Jitia;

4. Pavel Lupașc – obiecte de cult, instrumente populare, localitatea Nereju;

5. Ionuț Durac – crestături populare, Mărășești;

Producători tradiţionali:

1. Marian Trifan – produse apicole, stupina Vânători;

2. Florentina Trifan – produse culinare tradiţionale, Reghiu;

3. Florentina Căldărăscu – produse apicole, stupina Mândreşti Moldova;

4. Liviu Zota – produse apicole, stupina Mărășești;

5. Gina Dumitrașcu – produse culinare tradiţionale, Reghiu;

6. Eugen Laca – produse apicole, stupina Gologanu.

Lista locurilor de munca vacante la data de 17.09.2020

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 10.09.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 24.09.2020, ora 13.00

Încep lucrările de restaurare și consolidare la Casa Tatovici- secția de științe ale naturii!

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a semnat ordinul de începere a lucrărilor la obiectivul de investiții „Consolidare și restaurare secția de științe ale naturii și acvariu- Casa Tatovici”. Monumentul istoric va prinde viață în cadrul unui proiect derulat de Consiliul Județean, cu valoare totală a lucrărilor de proiectare și …