Notizie

S-a încheiat cea de-a doua etapă a concursului “Legendele uitate ale Vrancei” !

Luni, 2 decembrie 2019, s-a încheiat perioada de transmitere a filmelor realizate de către elevii de liceu în cadrul concursului „Legendele uitate ale Vrancei”.

Proiectul, născut din dorința de a promova județul nostru prin intermediul legendelor și al poveștilor, s-a desfășurat în două etape: etapa pentru categoria gimnaziu, în care 23 de echipe au redescoperit Vrancea arhaică și au realizat eseuri care au inspirat cele 9 echipe de liceu ce au transpus cuvintele lor în filme.

Începând de astăzi, până pe data 10 decembrie, cei 6 membri ai juriului vor avea sarcina de a desemna cele mai bune legende și filme trimise de către echipele participante.

Membrii juriului pentru categoria gimnaziu sunt dna Laura Frunză, blogger, dra Teodora Fîntânaru, reprezentant Biblioteca Județeană “Duiliu Zamfirescu” Vrancea și dl. Liviu Nedelcu, director Centrul Cultural Vrancea. La categoria liceu, lucrările vor fi evaluate de către dna. Monica Davidescu, actriță, dl. Traian Negulescu, director Direcția de Cultură Vrancea și dl. Sorin Francu director Teatrul Municipal ”Mr.Gh.Pastia” Focșani.

Consiliul Județean Vrancea va premia, în cadrul unei ceremonii festive care va avea loc pe data de 16 decembrie 2019, cele mai bune legende și filme de legendă.

Cele mai bune legende culese de către elevii de gimnaziu vor fi premiate, astfel :

Locul I     – câte un e-reader pentru fiecare membru al echipei;

Locul II – excursie la Muzeul Național de Istorie a României și la Muzeul Simțurilor;

Locul III – câte un abonament pentru două luni la Bazinul de înot didactic din Municipiul Focșani pentru fiecare membru al echipei.

Cele mai bune filme realizate de liceeni vor fi răsplătite, astfel:

Locul I     – câte 1 tabletă iPad pentru fiecare membru al echipei;

Locul III – câte un abonament pentru două luni la Bazinul de înot didactic din Municipiul Focșani, pentru fiecare membru al echipei.

Pe lângă aceste premii, Consiliul Județean Vrancea va oferi fiecărui participant –elev și profesor – câte o diplomă de participare și câte o carte, în contextul în care anul 2019 a fost declarat Anul Cărții în țara noastră.

3 decembrie 2019

Comemorarea eroilor români căzuți pe câmpurile de luptă din timpul Primului Război Mondial

Astăzi, 6 august 2020, eroii români căzuți pe câmpurile de luptă din timpul Primului Război Mondial au fost comemorați de către reprezentanți ai autorităților județene și locale la Mausoleele Eroilor de la Focșani, Soveja și Mărășești. În contextul epidemiologic actual, toate activitățile desfășurate astăzi au fost realizate prin respectarea măsurilor …
Leggi di più
Anunt privind reluarea licitației publice deschisă cu preselecție, cu strigare, având ca obiect vânzarea de masă lemnoasă

Anunt privind reluarea licitației publice deschisă cu preselecție, cu strigare, având ca obiect vânzarea a 536 mc masă lemnoasă pe picior aflată în zona de siguranță a DJ202E Caietul de sarcini și documentația de atribuire care pot fi descărcate de pe site-ul Consiliului Județean Vrancea de la linkul https://cjvrancea.ro/noutati/vizualizare/anunt-privind-organizarea-licitatiei-publice-deschisa-cu-preselectie-cu-strigare-avand-ca-obiect-vanzarea-de-masa-lemnoasa/
Lista locurilor de munca vacante la data de 30.07.2020

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 30.07.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.