Nouvelles

S-a încheiat cea de-a doua etapă a concursului “Legendele uitate ale Vrancei” !

Luni, 2 decembrie 2019, s-a încheiat perioada de transmitere a filmelor realizate de către elevii de liceu în cadrul concursului „Legendele uitate ale Vrancei”.

Proiectul, născut din dorința de a promova județul nostru prin intermediul legendelor și al poveștilor, s-a desfășurat în două etape: etapa pentru categoria gimnaziu, în care 23 de echipe au redescoperit Vrancea arhaică și au realizat eseuri care au inspirat cele 9 echipe de liceu ce au transpus cuvintele lor în filme.

Începând de astăzi, până pe data 10 decembrie, cei 6 membri ai juriului vor avea sarcina de a desemna cele mai bune legende și filme trimise de către echipele participante.

Membrii juriului pentru categoria gimnaziu sunt dna Laura Frunză, blogger, dra Teodora Fîntânaru, reprezentant Biblioteca Județeană “Duiliu Zamfirescu” Vrancea și dl. Liviu Nedelcu, director Centrul Cultural Vrancea. La categoria liceu, lucrările vor fi evaluate de către dna. Monica Davidescu, actriță, dl. Traian Negulescu, director Direcția de Cultură Vrancea și dl. Sorin Francu director Teatrul Municipal ”Mr.Gh.Pastia” Focșani.

Consiliul Județean Vrancea va premia, în cadrul unei ceremonii festive care va avea loc pe data de 16 decembrie 2019, cele mai bune legende și filme de legendă.

Cele mai bune legende culese de către elevii de gimnaziu vor fi premiate, astfel :

Locul I     – câte un e-reader pentru fiecare membru al echipei;

Locul II – excursie la Muzeul Național de Istorie a României și la Muzeul Simțurilor;

Locul III – câte un abonament pentru două luni la Bazinul de înot didactic din Municipiul Focșani pentru fiecare membru al echipei.

Cele mai bune filme realizate de liceeni vor fi răsplătite, astfel:

Locul I     – câte 1 tabletă iPad pentru fiecare membru al echipei;

Locul III – câte un abonament pentru două luni la Bazinul de înot didactic din Municipiul Focșani, pentru fiecare membru al echipei.

Pe lângă aceste premii, Consiliul Județean Vrancea va oferi fiecărui participant –elev și profesor – câte o diplomă de participare și câte o carte, în contextul în care anul 2019 a fost declarat Anul Cărții în țara noastră.

3 decembrie 2019

Vrancea – Tărâmul în care istoria se contopește în legendă (VIDEO)
Concursul “InfoEducație” și-a desemnat câștigătorii !

Cel mai longeviv concurs de informatică aplicată din România, InfoEducație, și-a închis astăzi porțile pentru competiția din acest an. Cea de-a XXVII-ediție a prestigiosului concurs a avut loc, într-un mod inedit, în mediul online, unde tinerii geniali din România și-au întrecut ingeniozitatea în expunerea de lucrări originale pentru creație software. …
Lire plus
PROCES VERBAL  încheiat în data de 30.07.2020, ora 12:30 cu ocazia întrunirii comisiei în vederea preselecției operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masa lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea, programata pentru data de 06.08.2020

PROCES VERBAL încheiat în data de 30.07.2020, ora 12:30 cu ocazia întrunirii comisiei în vederea preselecției operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masa lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea, programata pentru data de 06.08.2020