Notizie

Proiectul reabilitării monumentului istoric Casa Alaci intră în linie dreaptă!

Consiliul Județean Vrancea reabilitează unul dintre cele mai vechi şi mai reprezentative edificii ale municipiului Focșani, Casa Alaci (Secția de istorie și arheologie a Muzeului Vrancei) din B-dul. Gării Nr. 1 din Focşani.
Clădirea monument istoric, construită de o familie de târgoveţi armeni, care conferă o notă distinctă orașului, va fi readusă la viața conform proiectul elaborat de Asocierea NS CONSART 96 SRL – DEDAL BAHAMAT SRL – SPA INOVATIONS SRL. Proiectul tehnic a primit avizul de conformitate al Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud-Est, în urma căruia se va întocmi documentația pentru obținerea autorizației de construire.
Estimam că în următoarele 2 luni va fi semnat ordinul de începere a lucrărilor, în valoare de 2.885.514,23 lei fără TVA, valoarea totală a proiectului finanțat din fonduri europene, ridicându-se la aproximativ 1 milion de euro.
ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …