Notizie

Muzeul se redeschide la Adjud!

În municipiul de pe Trotuș a avut loc astăzi un eveniment important: redeschiderea Muzeului din Adjud, acesta fiind reintrodus în circuitul turistic, cu sprijinul Primăriei Adjud, care a renovat clădirea.

La eveniment a participat președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, alături de vicepreședintele Ionel Cel-Mare, primarul municipiului Adjud, Florin Nechifor, managerul Muzeului Vrancei, Romeo-Valentin Muscă, muzeografi, elevi și profesori.

”Acesta este un muzeu care își propune să fie cât mai aproape de comunitate, pentru că este dedicat în special copiilor, pe parte didactică. Scopul Muzeului este acela de a aduce în prim plan ceea ce a fost înaintea noastră, pentru că trebuie să oferim respectul cuvenit înaintașilor noștri”, a afirmat Cătălin Toma.

Muzeul a fost animat de prezența zglobie a copiilor, însoțiți de profesori, care au admirat exponatele. Muzeul va fi deschis de luni până vineri, între orele 8.00-16.00, cu acces gratuit pentru elevi.

Închis în anul 2020 pentru modernizarea clădirii în care funcționează, punctul muzeal adjudean oferă vizitatorilor interesante descoperiri arheologice, documente și informații din județul Vrancea, dar în mod particular din Adjud, Adjudu Vechi, Șișcani, Domnești Sat, de pe Valea Domoșiței și de pe malul stâng al Siretului, din Lespezi, Homocea și Ploscuțeni. Două săli sunt rezervate colecțiilor de floră și faună din Lunca Siretului și din zona montană a fostului Ținut al Adjudului.

Cu ocazia redeschiderii a fost omagiat post-mortem savantul Sava Athanasiu, unul dintre cele mai importante nume ale geologiei europene, născut în Satul Ruginești de pe Valea Domoșiței și, cu această ocazie, la eveniment a fost prezentă și nepoata savantului.

Consiliul Județean Vrancea, prin Muzeul Vrancei, organizează în perioada 22-24 noiembrie a doua ediție a Zilelor Muzeului Vrancei, un eveniment dedicat promovării istoriei, culturii și personalităților născute în Vrancea.

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Leggi di più
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00