Nouvelles

Muzeul se redeschide la Adjud!

În municipiul de pe Trotuș a avut loc astăzi un eveniment important: redeschiderea Muzeului din Adjud, acesta fiind reintrodus în circuitul turistic, cu sprijinul Primăriei Adjud, care a renovat clădirea.

La eveniment a participat președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, alături de vicepreședintele Ionel Cel-Mare, primarul municipiului Adjud, Florin Nechifor, managerul Muzeului Vrancei, Romeo-Valentin Muscă, muzeografi, elevi și profesori.

”Acesta este un muzeu care își propune să fie cât mai aproape de comunitate, pentru că este dedicat în special copiilor, pe parte didactică. Scopul Muzeului este acela de a aduce în prim plan ceea ce a fost înaintea noastră, pentru că trebuie să oferim respectul cuvenit înaintașilor noștri”, a afirmat Cătălin Toma.

Muzeul a fost animat de prezența zglobie a copiilor, însoțiți de profesori, care au admirat exponatele. Muzeul va fi deschis de luni până vineri, între orele 8.00-16.00, cu acces gratuit pentru elevi.

Închis în anul 2020 pentru modernizarea clădirii în care funcționează, punctul muzeal adjudean oferă vizitatorilor interesante descoperiri arheologice, documente și informații din județul Vrancea, dar în mod particular din Adjud, Adjudu Vechi, Șișcani, Domnești Sat, de pe Valea Domoșiței și de pe malul stâng al Siretului, din Lespezi, Homocea și Ploscuțeni. Două săli sunt rezervate colecțiilor de floră și faună din Lunca Siretului și din zona montană a fostului Ținut al Adjudului.

Cu ocazia redeschiderii a fost omagiat post-mortem savantul Sava Athanasiu, unul dintre cele mai importante nume ale geologiei europene, născut în Satul Ruginești de pe Valea Domoșiței și, cu această ocazie, la eveniment a fost prezentă și nepoata savantului.

Consiliul Județean Vrancea, prin Muzeul Vrancei, organizează în perioada 22-24 noiembrie a doua ediție a Zilelor Muzeului Vrancei, un eveniment dedicat promovării istoriei, culturii și personalităților născute în Vrancea.

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …