Notizie

Centre Rapide de Intervenție ale Crucii Roșii, înființate în 7 localități din Vrancea, cu sprijinul Consiliului Județean

Astăzi, la Soveja, a fost lansat proiectul ”V.O.L.U.N.T.A.R.”, implementat de Crucea Roșie Vrancea și finanțat de Consiliul Județean Vrancea, în baza Legii 350/2005 privind finanțările nerambursabile și realizat în parteneriat cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Anghel Saligny” Vrancea, Asociația Comunelor din România – filiala Vrancea și Inspectoratul Școlar Județean Vrancea.

În cadrul proiectului vor fi înființate 7 Centre Rapide de Intervenție zonale la Adjud, Soveja, Nereju, Jariștea, Măicănești, Dumbrăveni și Vârteșcoiu și va fi constituită o rețea de 220 de voluntari, tineri cu vârste cuprinse între 20 și 35 de ani, selectați la nivelul localităților.

Proiectul pilot are ca scop dezvoltarea unei rețele funcţionale de voluntari ai Filialei de Cruce Roşie Vrancea pe tot teritoriul judeţului, instruiți pentru gestionarea situațiilor de risc de la nivel local.

”Felicitări pentru acest proiect! Ideea de a dezvolta o rețea funcțională de voluntari este una salutară, având rolul de a-i instrui pe voluntari în tipuri de intervenție multirisc”, a declarat președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, care a participat la evenimentul de astăzi alături de vicepreședintele Ionel Cel-Mare și de primarii din Bolotești (Fănică Popa), Soveja (Ionuț Filimon), Dumbrăveni (Valentin Tîlvăr) și Vârteșcoiu (Viorel Mârza).

Proiectul propune practic plasarea în comunități a unei rețele de salvatori formați, care vor fi capabili să acorde prim ajutor și să intervină în prevenirea agravării unor situații critice. Aceste echipe de voluntari, fiind mult mai aproape de comunități, pot interveni  prompt, în funcție de situație,  în sprijinul persoanelor aflate în situații de risc.

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 24 aprilie 2024, ora 10.00

Ordinea de zi a şedinţei extraordinare a Consiliului Judeţean Vrancea din data de  24 aprilie 2024, ora 10.00
Parc tematic la Mausoleul Eroilor din Mărășești

Primul parc tematic din România care va reproduce la scară mai mică Lupta de la Mărășești din Primul Război Mondial va fi realizat în proximitatea Mausoleului Eroilor Mărășești. ”Realizarea unui parc tematic completează oferta muzeistică și educațională pentru copii și tineri în special. Este momentul ideal ca la sărbătorirea unui …