Eventi

1 Decembrie 2018 – Centenarul Marii Uniri

Consiliul Județean Vrancea a sărbătorit pe data de 1 Decembrie 2018 Centenarul Marii Uniri în Piața Unirii din municipiul Focșani. Evenimentul, organizat în colaborare cu Garnizoana Focșani, a cuprins momentul de decorare a celor opt drapele de luptă ale ”Brigăzii 8 LAROM”, o paradă militară în care au fost angrenați militari ai Garnizoanei Focșani, forțe ale Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea, Inspectoratului Județean de Jandarmi Vrancea, Inspectoratului pentru Situații de Urgenă Vrancea, Salvamont Vrancea, dar și un recital al Fanfarei Garnizoanei Focșani.

Ulterior, pe scena, membrii Orchestrei Metropolitane București, alături de Corul Accoustic și Sebastian Stan, au susținut un spectacol extraordinar. De asemenea, spectacolul a fost completat de momente recitative în interpretarea actorilor Sorin Francu și Ion Dichiseanu.

Seara dedicată Centenarului Marii Unirii a fost încheiată cu prima proiecție video mapping 3 D realizată în Vrancea și un foc de artificii tricolor, în timp ce militarii Garnizoanei Focșani s-au retras cu torțe.

„Doresc să mulțumesc tuturor românilor pentru patriotismul și devotamentul arătate cu ocazia aniversării ”Centenarului Marii Uniri”. Aici, în Vrancea, s-a făcut la 24 ianuarie 1859 Unirea Principatelor Române și tot aici, la Vrancea, s-a scris istoria României Mari în 1917, cu sângele a zeci de mii de români care s-au jertfit la Mărăști și Mărășești. Prezența la Mausoleul Eroilor Mărășești a Primului-Ministru al Guvernului României, doamna Viorica Dăncilă reprezintă un mesaj puternic privind semnificația jertfei eroilor români în realizarea Unirii de la 1918. Pe 1 Decembrie noi, vrâncenii, am fost mândri că am putut arăta cât de mult ne prețuim țara, identitatea si ne onorăm eroii. Și cu această ocazie am arătat că noi, vrâncenii, suntem și vom fi mereu la înălțimea vremurilor pe care avem onoarea să le trăim! În mod special doresc să mulțumesc celor peste 5.000 de români prezenți sâmbătă, 1 Decembrie 2018 în Piața Unirii din Municipiul Focșani”, a declarat președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan.

Un nou pod din comuna Nereju intră în reabilitare !

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru reabilitarea și consolidarea podului din beton armat din Nereju care traversează pârâul Zăbala de pe DJ 205D. În urma realizării lucrărilor, podul ( în lungime de 84, 75 metri și lățime de 7,8 metri ) va …
Lista locurilor de munca vacante la data de 17.09.2020

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 10.09.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Leggi di più
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 24.09.2020, ora 13.00