Nouvelles

Parcul Memoriei Naționale va fi amenajat sub conceptul “Roata Unirii”

Proiectul Amenajarea peisagistică – Parcul Memoriei Naţionale „Stejarii României – 100 de ani de istorie şi demnitate” RO-MÂNDRIA prinde contur în anul Centenarului Marii Uniri. Din cele trei echipe participante, a fost desemnată câștigătoare cea formată din Atena-Ioana Garjoaba, Elena Gogean, Francisc Cristian Mărgărit, Mihai Nicolescu, Elena Delia Rusu și Victor-Emmanuel Voia. Conceptul “Roata Unirii” o reușit să convingă juriul, precum și publicul, care și-a exprimat votul pe pagina oficială de facebook a Consiliului Județean Vrancea.

Amintim că la sfârșitul lunii iulie 2018, în cadrul Școlii de vară, 16 studenți din cadrul Facultății de Urbanism a Universității de Arhitectură și Urbanism ”Ion Mincu” din București, coordonați de profesorul universitar Cerasella Crăciun, au participat la susținerea unor proiecte având ca scop realizarea unui parc tematic pentru comemorarea eroilor români căzuţi pe câmpurile de luptă de la Mărășești, Mărăști, Oituz, din Primul Război Mondial.

Ideea câștigătoare reunește elemente definitorii de natură istorică și culturală ale județului Vrancea, ce vor constitui un spațiu de recreere și un punct de importantă atracție turistică.

Proiectul include  trei zone majore:

Zona 1-  zona comemorativă, reprezentată printr-un amfiteatru și un spațiu de tip scenă mobilă, folosit pentru omagierea eroilor;

Zona 2 – zona culturală cuprinde activități diverse de tip mini-zoo, ateliere mestesugărești, spații de joaca pentru copii, case vechi cu arhitectură tradițională, spații de alimentație unde se pot servi produse tradiționale. De asemenea, zona cuprinde și un mic traseu virtual pentru a înțelege mai bine ideea războiului.

Zona 3 – zona de sport și agrement, formată dintr-o gradină tematică, un parc de tip Aventura și o zonă de Airsoft. Unele dintre traseele pietonale sunt dublate de o pistă velo, iar în anumite puncte sunt amplasate monumente ale personalităților marcante din timpul războiului: Mareșalul Averescu, Regina Maria, Ecaterina Teodoroiu.

Președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan, inițiatorul acestui proiect, va acorda echipelor partipante premii în valoare de 7000 de lei (premiul I-4000 lei, premiul II-2000 lei și premiul III-1000 de lei).

Noul președinte al Consiliului Județean Vrancea, în vizită la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Măicănești

Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea, respectând promisiunea de a-și petrece mandatul departe de birou pe cât posibil, a mers astăzi în vizită la Centrul școlar pentru educație incluzivă Măicănești. Nu a găsit directorul școlii, nici măcar telefonic, dar a întâlnit un colectiv unit, implicat, care își dorește cele mai …
Lire plus
Proces verbal încheiat cu ocazia sedinței de preselecție a operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masă lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea în data de 26.10.2020