Opportunités

Europa Nostra, alături de alte 50 de organizații membre ale Alianței Patrimoniului European, lansează un apel pentru organizarea de dezbateri cetățenești privind viitorul Europei în situri ale patrimoniului cultural.

Evenimentele au potenţialul de a avea o mare vizibilitate europeană şi pot avea impact la nivel cultural, turistic, dar şi de participare democratică cetăţenească în comunităţile locale/regionale.

Perioada de desfăşurare a dezbaterilor: 1 iunie – 1 decembrie 2021

Eligibilitate: toți cetățenii și toate organizațiile sunt încurajați/e să organizeze dezbateri în situri de patrimoniu (inclusiv situri care au primit un premiu al patrimoniului european/premiul Europa Nostra sau o etichetă a patrimoniului european) pe întregul continent european, asigurându-se, totodată, de respectarea deplină a măsurilor sanitare locale cu privire la pandemia COVID-19.

Detaliile acestei cereri de candidaturi se regăsesc în fişa de prezentare din anexă alaturata.

Fişă de prezentare

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …