Nachrichten

Lansare de carte la Muzeul Unirii cu ocazia Zilei Poliției Române

Ziua Poliției Române a fost marcată astăzi la Muzeul Unirii din Focșani cu o  interesantă lansare de carte: „Istoria Poliției Orașului Focșani. Vol. I. De la începuturi până la 1944” (Focșani, 2022), semnată de muzeografii Mădălina Racoș, Ionuț Iliescu și Florin-Daniel Mihai.

La evenimentul organizat de Muzeul Vrancei au participat președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, Inspectorul șef al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vrancea, Nica Remus Gherasim, prefectul județului Vrancea, Nicușor Halici, alături de reprezentanți ai instituțiilor din subordinea Ministerului Afacerilor Interne și ai instituțiilor județene.

”Felicitări autorilor, precum și managerului Muzeului Vrancei, Romeo-Valentin Muscă, pentru eforturile pe care le-au făcut pentru a ne aduce în atenție file din istorie, aspecte mai puțin știute din viața oamenilor în uniformă. Doresc să fim parteneri, vă asigur de întreaga noastră deschidere și pe viitor, pentru ca împreună să garantăm liniștea în județul nostru”, a fost mesajul transmis de Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

La mulți ani, Poliției Române!

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00
Campusul profesional din Vrancea poartă denumirea ”Profesor Cătălin TOMA”, în memoria fostului președinte al Consiliului Județean