Nouvelles

Lansare de carte la Muzeul Unirii cu ocazia Zilei Poliției Române

Ziua Poliției Române a fost marcată astăzi la Muzeul Unirii din Focșani cu o  interesantă lansare de carte: „Istoria Poliției Orașului Focșani. Vol. I. De la începuturi până la 1944” (Focșani, 2022), semnată de muzeografii Mădălina Racoș, Ionuț Iliescu și Florin-Daniel Mihai.

La evenimentul organizat de Muzeul Vrancei au participat președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, Inspectorul șef al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vrancea, Nica Remus Gherasim, prefectul județului Vrancea, Nicușor Halici, alături de reprezentanți ai instituțiilor din subordinea Ministerului Afacerilor Interne și ai instituțiilor județene.

”Felicitări autorilor, precum și managerului Muzeului Vrancei, Romeo-Valentin Muscă, pentru eforturile pe care le-au făcut pentru a ne aduce în atenție file din istorie, aspecte mai puțin știute din viața oamenilor în uniformă. Doresc să fim parteneri, vă asigur de întreaga noastră deschidere și pe viitor, pentru ca împreună să garantăm liniștea în județul nostru”, a fost mesajul transmis de Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

La mulți ani, Poliției Române!

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …