Consiliul Județean Vrancea a alocat în ședința extraordinară din 11 decembrie 2018 sumele necesare Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Vrancea

În data de 11 decembrie 2018 a fost convocată ședința extraordinară a Consiliului Județean Vrancea pentru alocarea sumei de 4283 mii lei, de la bugetul de stat pentru susținerea sistemului de protecție a copilului, precum şi a centrelor publice pentru persoane adulte cu handicap.

În cadrul dezbaterilor ședinței extraordinare a Consiliului Județean Vrancea din data de 22 noiembrie 2018 s-a pus în discuție retragerea sumei de 5227 mii lei  dinhjj bugetul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Vrancea. Președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan a precizat că a întreprins demersurile necesare pentru ca suma retrasă să se întoarcă în cel mai scurt timp în bugetul județului.

Prin Hotărârea nr. 948 din 7 decembrie 2018 privind alocarea unei sume din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2018, pentru echilibrarea bugetelor locale, Guvernul a alocat o sumă suplimentară cu aceeași destinație, respectiv 3818 mii lei.

Astfel, sumele alocate prin cele două hotărâri de Guvernul României pentru Direcția Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Vrancea, în valoare totală de 8101 mii lei, au depășit cuantumul inițial retras de Ministerul Muncii și Justiției Sociale (5227 mii lei), asigurându-se funcționarea în cele mai bune condiții a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Vrancea.

Informare privind finanțarea proiectelor culturale – apel de participare, sesiunea a II-a 2021

Vă informăm că Administrația Fondului Cultural Național (AFCN) anunță alocarea a 15 milioane de lei pentru finanțarea proiectelor și programelor culturale în sesiunea II/2021. Pe baza resurselor existente în Fond, Consiliul AFCN a alocat 13 milioane de lei pentru finanțarea proiectelor culturale, organizate până la 15 noiembrie 2021 și 2 milioane …
Lista locurilor de munca vacante la data de 01.04.2021

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 01.04.2021, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Cerere de propuneri proiecte 2021 a programului european pentru educație, formare, tineret și sport, “ERASMUS”

Cerere de propuneri proiecte 2021 a programului european pentru educație, formare, tineret și sport, "ERASMUS", fiind recunoscut ca cel mai de succes program de finantare, bugetul sau fiind aproape dublat pentru perioada 2021-2027