Nouvelles

Consiliul Județean Vrancea a alocat în ședința extraordinară din 11 decembrie 2018 sumele necesare Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Vrancea

În data de 11 decembrie 2018 a fost convocată ședința extraordinară a Consiliului Județean Vrancea pentru alocarea sumei de 4283 mii lei, de la bugetul de stat pentru susținerea sistemului de protecție a copilului, precum şi a centrelor publice pentru persoane adulte cu handicap.

În cadrul dezbaterilor ședinței extraordinare a Consiliului Județean Vrancea din data de 22 noiembrie 2018 s-a pus în discuție retragerea sumei de 5227 mii lei  dinhjj bugetul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Vrancea. Președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan a precizat că a întreprins demersurile necesare pentru ca suma retrasă să se întoarcă în cel mai scurt timp în bugetul județului.

Prin Hotărârea nr. 948 din 7 decembrie 2018 privind alocarea unei sume din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2018, pentru echilibrarea bugetelor locale, Guvernul a alocat o sumă suplimentară cu aceeași destinație, respectiv 3818 mii lei.

Astfel, sumele alocate prin cele două hotărâri de Guvernul României pentru Direcția Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Vrancea, în valoare totală de 8101 mii lei, au depășit cuantumul inițial retras de Ministerul Muncii și Justiției Sociale (5227 mii lei), asigurându-se funcționarea în cele mai bune condiții a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Vrancea.

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinara în data de 23.10.2020, ora 10.00

Consiliul Județean Vrancea pentru mandatul 2020-2024 este constituit

Astăzi, 21 octombrie 2020, a avut loc ședința de constituire a Consiliului Județean Vrancea. Noul președinte ales, Cătălin Toma, și cei 28 de consilieri județeni validați au depus jurământul, în prezența invitaților. Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea, a declarat după depunerea jurământului: ”Mulțumesc vrâncenilor pentru că mi-au dat oportunitatea …
Lire plus