Nachrichten

Comunicat de presă

O delegație a Consiliului Județean Vrancea a participat în perioada 23-24 mai 2018 la întrunirea Biroului și la Adunarea Generală a Adunării Regiunilor Europene, care a avut loc la Lillehammer, în Norvegia. Delegația vrânceană a fost condusă de domnul vicepreședinte Ionel Cel-Mare, care a fost mandatat în acest sens de președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan.
Temele principale ale acestei întruniri anuale au fost adoptarea noului Statut al Adunării Regiunilor Europene, precum și adoptarea rapoartelor de activitate ale Comisiilor și Comitetelor ARE.

În data de 23 mai, delegația României a participat, de asemenea, la o întâlnire cu președintele ARE, domnul Magnus Berntsson, în cadrul căreia au avut loc discuții pe tema cooperării între județele României și alte regiuni membre ale acestei importante asociații europene. Președintele Berntsson a dorit sa sublinieze faptul că România are cele mai multe județe membre în cadrul ARE (la ora actuală 32 din cele 42 de județe ale României sunt membre cu drepturi depline), ceea ce arată deschiderea pe care o arată regiunile noastre pentru cooperarea pe plan internațional. Prin aderarea la această asociație se deschid noi oportunități de colaborare și de schimburi de bune practici.

Județul Vrancea a devenit membru al acestei importante asociații europene încă din anul 2001, fiind foarte activ în organizarea de evenimente cu participare internațională, printre care trebuie amintite ediția a V-a a Summit-ului Mării Negre în anul 2014 și Sesiunea Plenară de Toamnă a Rețelei Tinerilor ARE, în anul 2016. Și tocmai pentru activitatea desfășurată în domeniul de tineret, județul Vrancea a obținut din partea Adunării Regiunilor Europene titlul de “Cea mai prietenoasă Regiune Europeană pentru Tineri”, premiu care a fost acordat în anul 2007, la Adunarea Generală a ARE, care s-a desfășurat la Udine, în Italia.

Informare privind finanțarea proiectelor culturale – apel de participare, sesiunea a II-a 2021

Vă informăm că Administrația Fondului Cultural Național (AFCN) anunță alocarea a 15 milioane de lei pentru finanțarea proiectelor și programelor culturale în sesiunea II/2021. Pe baza resurselor existente în Fond, Consiliul AFCN a alocat 13 milioane de lei pentru finanțarea proiectelor culturale, organizate până la 15 noiembrie 2021 și 2 milioane …
Lista locurilor de munca vacante la data de 01.04.2021

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 01.04.2021, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Cerere de propuneri proiecte 2021 a programului european pentru educație, formare, tineret și sport, “ERASMUS”

Cerere de propuneri proiecte 2021 a programului european pentru educație, formare, tineret și sport, "ERASMUS", fiind recunoscut ca cel mai de succes program de finantare, bugetul sau fiind aproape dublat pentru perioada 2021-2027