Nachrichten

Campus profesional integrat, liceal și universitar în județul Vrancea, un proiect inițiat de Consiliul Județean

Un proiect major pentru învățământul din județ va fi depus spre finanțare din fonduri europene în zilele următoare.

Consiliul Județean Vrancea a adoptat astăzi cu unanimitate de voturi trei proiecte de hotărâre inițiate de președintele Cătălin Toma privind depunerea spre finanțare a proiectului „Campus profesional integrat, liceal și universitar județul Vrancea”, în cadrul Programului Național de Redresare și Reziliență, Pilonul IV: Politici pentru noua generație, Componenta C15: Educație, Reforma 4: Crearea unei rute profesionale complete pentru învățământul tehnic superior, Investiția 6: Dezvoltarea a minimum 10 consorții regionale și dezvoltarea și dotarea a minimum 10 campusuri profesionale integrate.

Consilierii județeni au aprobat documentația tehnico-economică la faza de Studiu de Fezabilitate, încheierea acordului de parteneriat, depunerea proiectului și aprobarea cheltuielilor legate de proiect.

”Este un proiect de mare importanță, prin care dorim să revitalizăm învățământul tehnic din județ, care să pregătească specialiști, de care piața forței de muncă are mare nevoie. Campusul profesional integrat va fi gestionat de Consorțiul de învățământ dual, cu sprijinul Ministerului Educației și al autorităților locale. Este o structură de parteneriat creată astfel încât să se asigure funcționarea campusului pe termen lung”, a declarat Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

Campusul școlar și universitar urmează să fie construit în Focșani pe o suprafață de peste două hectare și va include 4 corpuri de clădire: un corp principal (cu săli de curs, amfiteatru, bibliotecă cu sală de lectură, ateliere digitale și laboratoare), un cămin studențesc, cantină și bază sportivă, va avea soluții de energie alternativă (panouri fotovoltaice și stații de încărcare electrică auto) și o parcare proprie. Campusul va dispune de resurse educaționale, mobilier, ateliere de practică pentru elevi și studenți, precum și de ateliere digitale, pe baza unui concept de digitalizare adaptat profilului liceelor și universităților tehnologice, asigurând infrastructura necesară pentru pregătirea profesională optimă a elevilor și a studenților. Totodată campusul va asigura infrastructura socială pentru elevi și studenți.

Valoarea totală a proiectului este de 157.146.578 lei (inclusiv TVA), iar termenul limită pentru depunerea acestuia este 7 martie 2023.

La nivelul județului Vrancea a fost constituit consorțiul pentru învățământ dual, al cărui lider este Consiliul Județean Vrancea. Astăzi a fost aprobat contractul de parteneriat pentru constituirea consorțiului, la care au aderat două universități de prestigiu, care au filiale în Focșani (Universitatea „Al. I. Cuza” din Iași și Universitatea București), trei colegii tehnice din Focșani (Colegiul Tehnic „Edmond Nicolau”, Colegiul Tehnic „Ion Mincu”, Colegiul Tehnic „Valeriu D.Cotea”) și Liceul „Simion Mehedinți” Vidra, Inspectoratul Școlar Județean și trei companii locale, reprezentative în domeniul economic (SC Paco Prod Serv SRL, SC Micromet SA Focșani,  SC Simiz Fashion SRL).

Lucrări de reabilitare finalizate la corpurile de clădire de pe str. Cuza Voda nr. 56 din Focșani

O altă investiție derulată de Consiliul Județean Vrancea, finanțată din fonduri europene, este la final. Vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, Ionel Cel-Mare, a făcut astăzi o vizită pe teren la clădirile proaspăt reabilitate de pe str. Cuza Voda nr. 56, unde au funcționat serviciile publice de pașapoarte, evidența populației, înmatriculări și …
Ședinţa ordinară a Consiliului Judeţean Vrancea din data de 28 martie 2024

Ordinea de zi a Ședinţei ordinare în data de 28 martie 2024, ora 10.00